Sonda

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(kosmická sonda)

Automatický systém vyslaný do kosmického prostoru. Činnost sond je ovládána jednak pomocí počítačů na palubě, jednak příkazy z řídicího střediska na Zemi. Jeho účelem je pozorovat z bezprostřední blízkosti planety (vč. Země), jejich měsíce, planetky, komety, sluneční vítr, meziplanetární prostředí, Slunce a získané údaje posílat zpět k Zemi. Některé s. pozorovaný objekt pouze obletí (např. Pioneer, Voyager, Ulysses, Giotto), jiné se stanou umělým měsícem (Mariner, Galileo, Cassini) a několik jich mělo za úkol přistát na povrchu (Veněra, Viking, Huygens, Pathfinder) nebo sondovat atmosféru (Jupiterova sonda oddělená od Galileo).

Řada sond sleduje kosmické počasí, heliosféru, sluneční vítr a sluneční činnost. K nejznámějším patří SOHO a Ulysses. V prvém libračním centru je umístěna sonda SOHO ve vzdálenosti 1,5 mil. km od Země směrem k Slunci. Její přístroje trvale pozorují sluneční činnost v různých spektrálních oborech a měří sluneční vítr a meziplanetární magnetické pole.

Za sondu lze považovat i družicové observatoře, jejichž účelem je měření záření v kosmickém prostoru. To k povrchu Země atmosférou buď vůbec nepronikne (jako sluneční vítr, záření gama, rentgenové, ultrafialové, částečně infračervené a rádiové), nebo je extinkcí a neklidem atmosféry jeho informace zhoršena (scintilace, kvalita obrazu). K známým družicovým observatořím patří GRO, ROSAT, Chandra, XMM, Hubbleův dalekohled, Hipparcos, ISO, IRAS.

Pro spojení se Zemí, funkci přístrojů a udržení potřebné teploty potřebují sondy energii. Většina z nich má sluneční panely, které mění dopadající sluneční záření přímo v elektrickou energii. Za dráhou Marsu už je hustota toku slunečního záření nízká a sluneční články na panelech nezajistí dostatečný příkon. Proto s. do vzdálenějších oblastí sluneční soustavy užívají jako zdroje elektřiny radioizotopové termoelektrické generátory. Mechanickou energii jim dodávají hlavní raketový motor (pro korekce dráhy) a malé raketové motory (pro orientaci). Na cestě k cíli čerpají potřebnou energii od planet (tzv. prakovým efektem).

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Citováno z „http://www.wikina.cz/a/Sonda
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje