SOHO

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) je kosmická sonda pro výzkum sluneční činnosti a heliosféry.

Sonda SOHO je společné dílo ESA a NASA. Dne 2. prosince 1995 byla SOHO umístěna na předem vypočtenou dráhu. Nachází se v libračním centru L1 mezi Sluncem a Zemí, ve vzdálenosti 1,5 mil. km, tj. vysoko nad magnetosférou, která sahá (směrem ke Slunci) maximálně do vzdálenosti 90 000 km od Země. V bodu L1 se vyrovnávají gravitační síla Slunce s gravitační silou Země, působící opačným směrem. SOHO není přesně v libračním bodu, ale obíhá ho a jednou za 2–3 měsíce je jeho dráha korigována (pomocí raketových motorů).

Obsah

Sestava

Sonda SOHO je složena ze dvou částí:

  1. Technická část - tvoří „infrastrukturu“ sondy, neboť obstarává spojení se Zemí, dodává potřebnou energii, udržuje přesně orientaci a provádí nutné manévry. Na palubě sondy jsou velmi přesné hodiny, které dodávají časové signály jednotlivým přístrojům.
  2. část vědeckých přístrojů - sonda je vybavena 12 různými vědeckými přístroji. Každý z nich má svou vlastní optiku a čidla. Na zhotovení přístrojů se podílelo mnoho laboratoří z Evropy a USA. SOHO značně přispěla k poznání sluneční činnosti a heliosféry.


Přístroje

Technické údaje SOHO

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Citováno z „http://www.wikina.cz/a/SOHO
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje