Chandra

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(Chandra X-ray Observatory, AXAF, Advanced X-ray Astrophysics Facility)

Družicová observatoř pro poznávání vesmíru v rentgenovém záření. Byla nazvána podle významného astrofyzika Chandrasekhara. Je to po Hubbleově dalekohledu a Comptonově GRO třetí velká družicová observatoř vypuštěná NASA (v červenci 1999). Její dráha je silně excentrická, takže v apogeu dosahuje třetinu vzdálenosti k Měsíci. Na velké části své dráhy tak není při pozorování stíněna Zemí ani rušena při průchodu radiačními pásy.

Objektiv rentgenového teleskopu je složen z osmi válců o výšce 0,8 m, přičemž 4 přední jsou paraboloidy a 4 zadní jsou hyperboloidy. Průměr vstupních paraboloidů je od 0,6 m do 1,2 m. Jejich sestavení kolem společné optické osy bylo provedeno s přesností na 1,3 μm. Zrcadla jsou pokovena vysoce odrazivým kovem iridiem. Rentgenové záření se nejprve (téměř tečně) odrazí od vnitřních ploch paraboloidů, podruhé od vnitřních ploch hyperboloidů a po 10 m dopadá na kameru s vysokým rozlišením. Hlavní částí kamery je mikrokanálová destička (MCP), čtverec o straně 10 cm a tloušťce 1,2 mm.

Jiným přístrojem, který může pozorovat v ohniskové rovině, je spektrometr. Jeho čidlem je CCD. Do dráhy paprsků mezi objektiv a ohniskovou rovinu mohou být vsunuty zlaté mřížky. Odkloní chod rentgenových paprsků v závislosti na jejich energii. Spektrometr v ohniskové rovině přesně zaznamená rozložení energie v rentgenové spektru zdroje. Jeho rozlišovací schopnost je velmi vysoká (1 eV).

Chandra pozoruje v měkkém rentgenovém záření od 1 keV do 10 keV. Zorné pole kamery je 31' × 31' (velikost Měsíce). Její rozlišovací schopnost je < 0,5"; takovou ve světle dosahují pozemské dalekohledy jen za výjimečných pozorovacích podmínek.

Úkolem observatoře o velikosti 14 m a hmotnosti 5 t je pořizovat podrobné snímky a spektra kosmických rentgenových zdrojů s vysokou rozlišovací schopností - úhlovou (desetiny vteřiny) i spektrální (1 eV). V seznamu jeho pozorovaných objektů najdeme rentgenové dvojhvězdy, supernovy, pulzary, aktivní galaxie, mezigalaktickou hmotu a kvazary.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje