Kvazar

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Kvazar je kosmický objekt s velikým posuvem spektra k červenému konci, tedy velmi vzdálený.

Obsah

Složení kvazaru

Zářící kvazar sestává obvykle ze tří složek:

Porozování kvazaru

V dalekohledu se kvazary jeví jako slabé hvězdy. Odtud pochází jejich název: angl. quasar je zkratka pro QUAsi StellAR objects („něco jako hvězdné objekty“). Kvazary byly objeveny v roce 1963, a to jako optický protějšek mohutných rádiových zdrojů. Spektra kvazarů sestávají z širokých emisních čar, které se překládají na spojité spektrum. Velký rudý posuv spektrálních čar ve spektru kvazary svědčí o tom, ze to jsou kosmologické objekty ve vzdálenosti několika miliard světelných roků. Představují ranou vývojovou fázi galaxií. Vyskytovaly se v hojném počtu před několika miliardami let. Patří k nejvzdálenějším objektům ve známém vesmíru.

Kde najdeme kvazary

Kvazary jsou zpravidla ve středu nějaké galaxie, kterou nazýváme hostitelská galaxie. Z objemu srovnatelného se sluneční soustavou vyzařují tolik energie jako desítky bilionů sluncí. Jejich zářivost je obrovská, mnohonásobně přesahuje zářivý výkon celé hostitelské galaxie. Takovou energii nemohou kvazaru dodat termonukleární reakce, jejichž účinnost uvolňování energie z klidové energie hmoty je menší než 1 %, zatímco hrubé odhady ukazují, že v kvazarech musí působit jiný, 10× účinnější mechanismus. Podle dnešních názorů je zdrojem energie kvazarů obří černá díra v jejich středu. V kosmickém měřítku gravitace dokáže uvolnit z klidové energie hmoty Moc2 až 60 %.

Kde nenajdeme kvazary

V blízkém vesmíru kvazary už neexistují, neboť dávno vyhasly. Po vyčerpání veškerého materiálu ze středové oblasti hostitelské galaxie kvazar totiž přestane zářit do té doby, než se zmocní jiné galaxie (viz galaktický kanibalismus). Po úplném vyčerpání hmoty z okolí zbude osamocená černá díra.

Od kvazarů ve středu galaxií je třeba odlišovat jakési „vzorkové kvazary“. V nich probíhají stejné procesy jako ve vzdálených kvazarů, jsou však uvnitř Galaxie, v jejich středu se nachází hvězdná černá díra.

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]