GRO

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Zkratka GRO (Gamma Ray Observatory) je název pro dnes už bývalou velkou družicovou laboratoř, vybudovanou pro pozorování gama-záření.

GRO je též nazývána Comptonova observatoř gama-záření (CGRO - Compton Gamma Ray Observatory) na počest Arthura Comptona (1892–1962), který dostal Nobelovu cenu za práce o rozptylu vysokoenergetických fotonů na elektronech. Tento proces, nazývaný Comptonův jev, se uplatňoval ve všech čtyřech přístrojích umístěných na GRO.

Obsah

Gamma Ray Observatory

Druhá z velkých družicových observatoří. Byla vypuštěna raketoplánem v dubnu 1991 a činnost ukončila v roce 2000. Tehdy byla nejtěžší dosud vypuštěnou kosmickou observatoří o velikosti autobusu a hmotnosti téměř 16 tun.

Po skončení činnosti byla GRO svedena do atmosféry nad Indickým oceánem. Ohořelé zbytky dopadly do oceánu.

Vybavení GRO

Čtyři přístroje na její palubě měli velkou citlivou plochu, neboť energetické fotony jsou poměrně vzácné. Sledovaly vesmír v gama-záření od 30 keV do 30 GeV:

Pozorování pomocí GRO

Gamma Ray Observatory se soustředila na velmi energetické procesy ve vesmíru, především na sluneční erupce, gama-záblesky, pulzary, výbuchy nov a supernov, akrece na neutronové hvězdy a černé díry, záření kvazarů a interakce kosmického záření s mezihvězdnou hmotou.

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Citováno z „http://www.wikina.cz/a/GRO
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]