Voyager

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Voyager („cestovatel po moři“). Poslední dvě sondy typu Mariner byly nazvány Voyager 1 a Voyager 2. Jejich cílem bylo zblízka zkoumat obří planety, jejich měsíce a prstence.

Sondy byly vypuštěny v r. 1977, a to 5. září (Voyager 1) a 20. srpna (Voyager 2). V březnu a červnu 1979 minuly Jupitera, přičemž pořídily snímky i jeho měsíců a objevily Jupiterovy prstence. Kolem Saturna prolétal Voyager 1 v listopadu 1980 a Voyager 2 v srpnu 1981. Snímal obrázky nejen samotné planety, ale také Saturnových prstenců a Saturnových měsíců. Voyager 2 pokračoval dále k Uranovi, k němuž se dostal v červenci 1986, a pak k Neptunovi, kam dospěl v srpnu 1989.

Obě sondy směřují ven z planetární soustavy směrem do Oortova oblaku komet a dále do mezihvězdného prostoru. Jejich posledním úkolem je zjistit, kde je hranice heliosféry. K tomu, aby se dostaly ven z vnitřních oblastí gravitačního pole Slunce, musel být na jejich dráze pouzit prakový efekt Jupitera a Saturna. Rádiové spojení se Zemí bylo udržováno anténou o průměru 3,7 m


Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje