Letní obloha

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Léto je vhodné k pozorování oblohy. Noci jsou sice krátké, ale teplé, a Mléčná dráha září v plné kráse. Její stříbřitý rozeklaný pás se klene od jihu vysoko nad východem a zachází za severním bodem obzoru.

Obsah

Hvězdy v Mléčné dráze

V pásu Mléčné dráhy najdeme výrazný letní trojúhelník. Jeho vrcholy tvoří tři jasné hvězdy: Deneb v Labuti, Altair v Orlu a Vega v Lyře.

Souhvězdí Labutě (Cygnus) má tvar kříže, a proto se mu často říká Severní kříž. Prodloužíme-li 2× vzdálenost Deneb-Vega směrem od Vegy, najdeme typický čtyřúhelník Herkula (Hercules). Herkules představuje obrácené písmeno K.

Na jihu Mléčné dráhy jsou dvě zvířetníková souhvězdí. Na západním kraji je to Štír s červeným veleobrem Antarem, ve východní části, kde je Mléčná dráha nejjasnější, leží souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Daleko za hvězdami souhvězdí Střelce můžeme rádiovým teleskopem pozorovat středovou oblast Mléčné dráhy (Galaxie). Na východ od Střelce pod Orlem (Aquila) najdeme nevýrazné zvířetníkové souhvězdí Kozoroha (Capricornus).

Ve zvířetníku mezi Štírem (Scorpius) a Pannou (Virgo) jsou Váhy (Libra). Mezi Herkulem a Štírem se táhne rozsáhlý Hadonoš (Ophiuchus) a Had (Serpens). Vysoko nad západním obzorem zapadá Panna. V oblasti oblohy mezi Orlem a Labutí jsou tři drobná souhvězdí: Delfín, Lištička (Vulpecula) a Šíp (Sagitta). Mezi Orlem a Střelcem je Štít (Scutum).

Hlavní letní meteorické roje

Léto je bohaté na meteorické roje. Hlavní i slabé letní noční meteorické roje jsou uvedeny v následující tabulce. Denní roje se mohou pozorovat jen pomocí rádiových vln a nejsou zde uvedeny. Meteoritické roje (Jsou popsány jako zvláštní hesla.)

Letní meteorické roje
Název roje trvání maximum
Jižní Delta Aquaridy 14. červenec — 18. srpen 28.—29. červenec
Perseids (PER) 23. červenec — 22. srpen 12.—13. srpen
Severní Iota Aquaridy 11. srpen — 10. září 25.—26. srpen
Jižní Iota Aquaridy 1. červenec — 18. září 6.—7. srpen
Alfa Capricornidy 15. červenec — 11. září 1.—2. srpen

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje