Hmotnostní úbytek

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Článek pochopitelným způsobem vysvětluje co to je hmotnostní úbytek nebo také někdy uváděný hmotnostní defekt.

Útvary ve vesmíru – od atomových jader po hvězdy – vznikly z elementárních částic procesem, při němž se uvolnila energie. K uvolňování energie dochází také při jejich dalších přeměnách. Podle rovnice ekvivalence hmotnosti a energie (tzv. Einsteinovy rovnice)

E = Δmc2

byla uvolněná energie získána z hmotnosti Δm, o niž se snížila hmotnost daného útvaru. Tomuto rozdílu, který je obvykle malý ve srovnání s počáteční hodnotou hmotnosti útvaru, říkáme hmotnostní úbytek. Vztahujeme-li tento úbytek k počátečnímu stavu volných elementárních částic, je uvolněná energie mírou vazby systému a nazývá se vazebná energie systému.

Zářivost hvězd je hmotnostní úbytek uvolněný termonukleárními reakcemi za sekundu. Na hlavní posloupnosti je to hoření vodíku, v obrech hoření helia. Sluneční zářivost je kryta celkovým hmotnostním úbytkem 4 mil. tun za sekundu. V prahvězdě a v supernově je zdrojem zářivosti gravitační energie. K největšímu hmotnostnímu úbytku dochází v aktivních galaktických jádrech a v kvazarech. Je o něj ochuzována hmota (hvězdy, mezihvězdná hmota) padající do obří černé díry ve středu galaxie či kvazaru.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje