Haleova-Boppova kometa

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Haleova-Boppova kometa má označení C/1995 OI. Je to nejvíce pozorovaná a fotografovaná kometa 20. století.

Obsah

Objevení komety

Dne 23. července 1995 ji v souhvězdí Střelce našel Alan Hale (astronom-profesionál v Novém Mexiku) pomocí 40cm zrcadlového dalekohledu. Nezávisle na něm ji objevil Thomas Bopp (astronom-amatér) z Arizony. V době objevu byla vzdálena 1 mld. km (tedy daleko za dráhou Jupitera). Byla při tom 200× jasnější než Halleyho kometa ve stejné vzdálenosti.

Charakteristika komety

Jádro Haleovy-Boppovy komety je totiž neobyčejně veliké – na snímcích Hubbleova dalekohledu má průměr kolem 40 km (pro srovnání: jádro Halleyovy komety má průměr jen 16 km). Spirálové výtrysky z komety svědčily o rotaci jádra komety. Podle pozorování na observatoři Pic du Midi se jádro komety otočí jednou za 11,4 h. Předcházející průchod perihelem byl před 4200 lety a naši potomci ji opět uvidí za 2380 let. Jupiter svým gravitačním působením zmenšil její eliptickou dráhu a zkrátil tak její oběžnou dobu kolem Slunce ze 4200 let na 2300 let.

Slunci se nejvíce přiblížila na vzdálenost 136 mil. km a Zemi na 195 mil. km. Délka ohonu dosahovala téměř 100 mil. km. Výrazný byl dvojitý ohon komety – modrý iontový a zakřivený bílý prachový. Plazmový je z dlouhých jemných pruhů natažených podél magnetických siločar, které jsou často spirálovitě zatočeny. Prachový je jasný široký vějíř.

Haleova-Boppova kometa byla snímána nejen ve světle, ale i v ultrafialovém, rentgenovém, infračerveném záření i na rádiových vlnách. Pozorování družice ISO ukázala, že v infračerveném záření byl prachový ohon komety ještě delší než v bílém světle. Zatímco malé částice viditelného prachového ohonu bílé sluneční světlo rozptylují, velké částice v ohonu sluneční záření pohlcují, čímž se zahřívají a vyzařují vlastní infračervené záření. Třetí, úzký a velmi slabý byl ohon sodíkový. Byl přímočarý a se vzdáleností od hlavy komety se nerozšiřoval.

Haleova-Boppova kometa v datech

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje