Srážka galaxií

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Galaxie jsou, ve srovnání se vzdálenostmi mezi nimi, poměrně velké útvary. Např. průměr Galaxie je 100 000 ly a vzdálenost k Magellanovým oblakům je 160 000 a 210 000 ly. Velikost (průměr) hvězd je několik málo světelných sekund, kdežto vzdálenosti mezi nimi jsou přibližně 4 ly, tj. 100 mil. světelných sekund. Proto srážky galaxií nejsou vzácným jevem, kdežto pravděpodobnost srážky dvou hvězd je nepatrná: za celou existenci Galaxie dojde jen k jedné nebo k několika málo hvězdným srážkám. Pravděpodobnost srážky dvou galaxií je mnohem větší než srážka dvou hvězd.

Obsah

Pronikání dvou galaxií

Při pronikání dvou galaxií se prostupují jejich mezihvězdná prostředí a srážejí se mlhoviny a mezihvězdné oblaky, v nichž je „zamrzlé“ magnetické pole. Mezihvězdná hmota obou galaxií se srážkou zahustí nad kritickou hustotu, a vytváří se tak vhodné prostředí pro překotný zrod hvězd. Příkladem je galaxie Kolo od vozu.

Míjení galaxií

Při setkání, které není čelní, se obě galaxie míjejí a slapovým působením si navzájem „vyrvou“ proudy hmoty. Příkladem míjejících se galaxií jsou Tykadla. Při setkání Galaxie s Magellanovými oblaky asi před 0,5 mld. let byla z obou oblaků i z Galaxie vytažena velká množství mezihvězdné hmoty, která se dnes prostírá na obloze jako Magellanův proud.

Srážka malé a velké galaxie

Srážka malé galaxie s velkou galaxií skončí jejich splynutím, kterému se říká galaktický kanibalismus. Pozorování vzdálených oblastí vesmíru nasvědčují, že velké galaxie rostly stmelováním galaxií malých. Tento proces pokračuje dodnes.

Srážka galaxie s černou dírou

Srážka galaxie s obří černou dírou je kanibalismem v pravém smyslu slova, neboť je pro díru pokrmem. Při tom „polykaný“ materiál padající do černé díry intenzivně září, a to ještě před dopadem za horizont událostí. Takový kanibalismus černé díry trvá po miliony let a projevuje se jako kvazar, aktivní galaktické jádro, Seyfertova galaxie. Trvání celého procesu závisí na velikosti černé díry a množství „hvězdné potravy“, kterou má k dispozici.

Podrobný výzkum infračervených galaxií (galaxií, jejichž infračervená zářivost je 100–1000× větší než svítivost Galaxie) ukázal, že třetina z nich je vícenásobná srážka galaxií (troj- až pětinásobná). Nesmírný překotný zrod hvězd v takové hromadné srážce vede k velkému počtu mladých hvězd s vysokou ultrafialovou zářivostí. Ta zahřívá mezihvězdný prach, který pak vysílá obrovské toky infračerveného záření.

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje