Neutrinové záření

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

1. Vyslání neutrin látkou. Každý fermion může prostřednictvím slabé interakce neutrino vyslat nebo je pohltit, pokud je při tom splněn zákon zachování leptonového čísla. Vznik neutrina je při tom rovnocenný se zánikem antineutrina a naopak. Částice zanikající jsou v reakci vždy na levé straně (tj. před šipkou). Částice vzniklé – produkty reakce – jsou na pravé straně (tj. za šipkou). Podle tohoto pravidla rozpad neutronu (n)

n → p + e + ~ne (1)

je rovnocenný s absorpcí neutrina

n + ne → p + e . (2)

Tzn. ze neutron se pohlcením neutrina mění v proton a elektron.

Podobně lze v rozpadu protonu

p → n + e+ + ne (3)

přesunout neutrino z pravé strany na levou a zapsat ho jako antineutrino ~ne

p + ~ne → n + e+. (4)

Aby antineutrino bylo protonem pohlceno, musí mít energii větší než 1,8 MeV.

Neutron se rozpadá podle reakce (1) samovolně, neboť má větší klidovou energii než rozpadové částice. Rozpad protonu v neutron podle (3) může probíhat jen v jádře, od něhož dostane potřebnou energii.

Procesy (2) a (4) lze použít v neutrinových detektorech. Při rozpadech neutronu (1) a protonu (3) neutrina vznikají, jsou vyzařována. Mohutný tok neutrin uniká ze Slunce a vůbec z hvězd hlavní posloupnosti. V jejich nitru se podle (3) protony mění v neutrony a uvolňují toky neutrinového záření.

Naopak ve hvězdách z antihmoty se rozpadají antiprotony ~p na antineutrony ~n, elektrony e– a antineutrina ~ne:

p → ~n + e + ~ne . (5)

Detekce antineutrin z hvězd bude důkazem, že jsou z antihmoty. Fotonové záření je stejné z hvězd i z antihvězd. (Foton a antifoton jsou totožné částice).

2. Proud neutrin v prostoru čili korpuskulární záření sestávající pouze z neutrin nebo antineutrin. Zdrojem neutrinového záření je nukleosyntéza ve hvězdách. Neutrinová zářivost hvězdy je tím vyšší, čím je větší její elektromagnetická zářivost. Nejmohutnější neutrinové toky jsou vyzařovány supernovami a po nějakou dobu i jejich pozůstatky – neutronovými hvězdami.

Nízkoenergetické neutrinové záření, tzv. neutrinové moře, prostupuje celý vesmír. V každém místě vesmíru se neutrina ve velkém počtu pohybují různými směry, podobně jako fotony reliktního záření. Obojí pocházejí z velkého třesku.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje