Neutrinová oscilace

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Jev přeměny jednoho druhu neutrin v jiný. Neutrino, jehož klidová hmotnost není nulová, by se mohlo na své dráze přeměňovat v jiný typ neutrina. Např. elektronová neutrina vyzařovaná z jádra Slunce by se měla po chvilce přeměnit v mionová a naopak. Protože přeměna probíhá střídavě v obou směrech, říká se těmto přeměnám oscilace.

Měření neutrin na observatoři Tokijské univerzity v Kamioka (viz Superkamiokande) nasvědčují tomu, že neutrina oscilují, tzn. mění svojí hmotnost. Musí mít tedy hmotnost – i když velmi malou, přece jen nenulovou. Při obrovském počtu neutrin ve vesmíru (neutrinové moře) by neutrina byla důležitou složkou nezářící hmoty ve vesmíru.

Oscilacemi neutrin by bylo možno vysvětlit neshodu mezi pozorováním slunečních neutrin a teorií uvolňování energie ve slunečním nitru. Elektronová neutrina vyzářená z jádra Slunce (při přeměně protonů v neutrony) by se oscilacemi změnila na cestě k Zemi v mionová či taonová neutrina, takže neutrinové detektory citlivé jen na elektronová neutrina by zaznamenaly jen třetinu dopadajících neutrin.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje