Sluneční neutrina

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Neutrina uvolňovaná termonukleárními reakcemi ve středové oblasti Slunce. Při přeměně vodíku v helium se polovina protonů p mění v neutrony n v procesu: p → n + e+ + ve, kde e+ je pozitron a ve je elektronové neutrino. Při syntéze jádra helia (alfa-částice) ze čtyř protonů tedy vznikají dvě neutrina. Rozdíl hmotnosti čtyř atomů vodíku a hmotnosti atomu helia je 28 MeV (což je 4 × 10–5 erg). Sluneční zářivost je 3,8 × 1033erg s–1. Podíl těchto hodnot udává počet elementárních procesů syntézy za sekundu, tedy tzv. neutrinovou zářivost Slunce, 2 × 1038 neutrin za sekundu. Při průměrné energii 0,5 MeV na neutrino představuje neutrinová zářivost 4 % sluneční zářivosti. Odtud vypočítáme, že plochou 1 cm2 kolmou k slunečním paprskům za 1 s proběhne 60 mld. sluneční neutrina.

Syntéza helia z vodíku probíhá proton–protonovým řetězcem v několika stupních. Vyzařovaná neutrina mají různou energii a tvoří neutrinové spektrum Slunce. Neutrinové záření Slunce se měří pomocí neutrinových detektorů umístěných v hlubokých dolech, v moři nebo v ledovci. Jednotkou pro měření neutrin je SNU.

Pozorovaná hustota toku slunečních neutrin odpovídá pouze jedné třetině vypočteného toku. Dosud není jasné, zda rozdíl vyplývá z nesprávnosti teorie vnitřní stavby Slunce nebo je způsoben vlastnostmi neutrin. Má-li neutrino nenulovou hmotnost, byť i sebemenší, pak na své cestě z nitra Slunce k neutrinovému detektoru osciluje mezi elektronovým, mionovým a taonovým. Detektory užívající chlor nebo galium však mohou zachytit pouze elektronová neutrina – tedy jednu třetinu neutrin. Detektor SNO s těžkou vodou, budovaný ve zlatém dole u Huronského jezera v severním Ontariu, může zachytit všechny tři druhy. Pokud se měření podaří a pozorovaný tok bude souhlasit s předpovězeným, bude potvrzena správnost našich představ o vnitřní stavbě Slunce. Navíc – a to je mnohem závažnější – by bylo potvrzeno, že neutrina mají klidovou hmotnost, byť i velmi malou.

Měření na japonském neutrinovém detektoru Superkamiokande naznačuje, že skutečně neutrinové oscilace existují. Viz neutrinové Slunce.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje