Biosféra

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Biosféra je poměrně tenká vrstva při povrchu Země, v níž existují živé organismy. Její existence je podmíněna přítomností tekuté vody a přiměřeným slunečním zářením.

Obsah

Vesmír

V planetární soustavě je – pokud zatím víme – Země jediným tělesem, které má v současné době biosféru. O existenci biosféry na Marsu v minulých dobách se vedou spory. Byly vyvolány nálezem připomínajícím fosilní mikroorganismy v Marsově meteoritu ALH84001. Otevřená zůstává také možnost života pod ledovým příkrovem Jupiterova měsíce Europa.

Vznik

Za počátek biosféry na Zemi se považuje výskyt primitivních jednobuněčných organismů před 3,9 mld. let, tj. bezprostředně po intenzivním bombardování planetezimálami a kometami. V té době bylo stáří Země asi 0,5 mld. let. Od té doby se biosféra vyvíjela co do velikosti a složitosti organismů a především co do počtu jejich druhů. Vývoj biosféry nebyl přerušen ani nepříznivými klimatickými podmínkami, ani občasným dopadem planetky či komety. Velká rozmanitost prostředí dovolila velkou rozmanitost živých organismů.

Rozsah biosféry

Biosféra sahá od hloubek 6 km pod hladinou moře (kde je obrovský tlak, naprostá tma a teplota jen několik málo stupňů Celsia) až do výšek 8 km (kde je velmi nízký tlak a teplota hluboko pod nulou). Člověk značně rozšířil horní hranici biosféry díky letecké a raketové technice.

Možnosti vzniku a vývoje života ve vesmíru zkoumá mezioborová vědní disciplína bioastronomie.

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje