Bioastronomie

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(astrobiologie, exobiologie). Nová mezioborová vědní disciplína biologie a astronomie o životě ve vesmíru. Zabývá se vznikem, výskytem a budoucností života na Zemi a vůbec ve vesmíru.

Biologové pátrají po extrémních podmínkách života v biosféře. Jejich spolupráce s astronomy je koordinována zvláštní komisí IAU (komise č. 51 - Bioastronomy). Její činnost se soustřeďuje na : a) hledání života ve sluneční soustavě, b) pátrání po možnostech života na planetách u jiných hvězd, c) pátrání po technologicky vyspělých galaktických společenství a navázání styku s nimi.

ad a) Vhodné podmínky pro život by mohly být na Marsu. V minulosti tam pravděpodobně život byl, jak nasvědčuje Marsův meteorit ALH84001. V nedaleké budoucnosti tam poletí skupinka astronautů. Pro vzdálenější budoucnost se plánuje terifikace Venuše, aby se stala vhodnou pro život. Na Jupiterově měsíci Evropě je podpovrchové moře, v němž by mohl být primitivní život. Na Saturnově měsíci Titanu probíhá syntéza složitých organických molekul - mezi jiným i aminokyselin.

ad b) Současná pozorování dovolují zjistit jen velké planety (velikosti Jupitera) u blízkých hvězd. Ne přímo, neboť planeta září příliš slabě, takže je světlem své hvězdy přezářena. Připravují se dokonalejší pozorování, jejichž konečným cílem budou obrazy mimoslunečních planet vhodných pro život. Infračervená spektroskopie ukazuje na mnoha místech ve vesmíru vodu - nepostradatelnou látku pro život. Spektroskopický důkaz kyslíku na planetě by dokazoval existenci fotosyntézy na jejím povrchu.

ad c) Rádiové teleskopy odposlouchávají na mnoha frekvencích oblohu a pátrají po signál vyslaných inteligentním společenstvím. Naopak poslat zprávu do vesmíru o naší existenci se pokoušeli vědci už v minulém století. V současné době nesou poselství pozemšťanů mimozemským civilizacím čtyři sondy opouštějící sluneční soustavu. Dvě sondy Pioneer nesou desku s obrazovou informací a dva Voyagery mají na palubě gramofonovou desku se zvukovou informací o Zemi, o pozemštanech a jejich kultuře. Velkou rádiovou anténou v Arecibu opustila 16. listopadu 1974 zpráva (ve dvojkové soustavě) o tom co jsme, kde jsme, čím byla zpráva vyslána atd. Signál o výkonu 10 tisíc Gigawatů byl ve velmi úzkém svazku směrován ke kulové hvězdokupě M13 v souhvězdí Herkula. Ve hvězdokupě je přibližně milion hvězd a tudíž velká pravděpodobnost na zachycení. Odpověd však přijde až za 48 tisíc roků, nebot M13 je vzdálena 24 tisíce světelných roků.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje