Rozpad

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Jeden ze způsobů zániku (dezintegrace) objektů ve vesmíru — od elementárních částic až po kupy galaxií. Velká většina elementárních částic (hyperony, mezony, rezonance) se po krátké době rozpadají. Rozpadají se i nukleony (viz rozpad neutronu a rozpad protonu). Samovolný rozpad atomového jádra nazýváme radioaktivita. Rozpad atomu na elektrony a ion je ionizace. Rozpad molekuly na atomy nazýváme disociace.

Známým úkazem je rozpad komety vlivem slapových sil Slunce či Jupitera. Jádro komety je hromadou štěrku a prachu slepenou dohromady ledem. Jestliže se kometa přiblíží příliš blízko k Jupiterovi (pod Rocheovu mez), jeho slapové síly ji roztrhají. Takový osud postihl kometu Shoemaker–Levy. Soudržnost některého jádra komety je tak malá, že stačí malé zahřátí slunečním zářením, aby tmelící led povolil a kometa se rozpadla na velký počet úlomků. To se stalo např. kometě LINEAR.

Na Slunci dochází k rozpadu skupiny skvrn proces jejího zániku. Skvrny skupiny se zmenšují, vzdalují od sebe a nakonec zaniknou. Větší meteoroid se při průletu atmosférou rozpadne na úlomky, což pozorujeme jako rozpad meteoru. Prstence planet jsou vysvětlovány rozpadem měsíců, které se přiblížily ke své planetě pod Rocheovu mez.

Na rozpadu hvězdokupy se podílejí slapové síly a diferenciální rotace Galaxie, jakož i blízká setkání hvězd uvnitř hvězdokupy. Malé galaxie se rozpadnou, jsou-li pohlceny velkou galaxií (tzv. galaktický kanibalismus). Malé kupy galaxií se rozpadají při fúzi s velkou kupou galaxií. Dokládají to rentgenové snímky velkých kup galaxií, v jejichž nitru jsou dosud ne zcela rozpadlé malé kupy.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje