Neviditelný vesmír

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Do poloviny 20. stol. byly prakticky všechny informace o vesmíru získávány pomocí světla. Poznávaný vesmír byl viditelný, vnímaný přímo naším zrakem. Elektromagnetické záření neviditelné (nesvětelné) neproniká zemskou atmosférou, neboť v ní je silně pohlcováno (až na část infračerveného záření a rádiových vln).

Rozvoj raketové techniky dovolil vynášet automatické observatoře na dráhu kolem Země, nad zemskou atmosféru. Tam je možno pozorovat vesmír pomocí fotonů v obrovském rozsahu energií: od 10–11 eV (dekametrové rádiové vlny záblesků typu III ze Slunce) až po 1017 eV (gama-fotony kosmického záření). Rozšíření viditelného spektra k vyšším kmitočtům (ultrafialové, rentgenové a gama-záření) i k nižším (infračervené, submilimetrové a rádiové záření) znamenalo velký pokrok v poznání vesmíru.


Příklady objektů a jevů v nesvětelné oblasti elmg. záření
druh záření objekt
gama gama-záblesky, pulzary
rentgenové rentgenové dvojhvězdy, horké plazma v kupách galaxií, rentgenové Slunce ultrafialové horké hvězdy, kvazary
infračervené prahvězdy, galaktická jádra, infračervené galaxie, prach, planety submilimetrové studený prach, molekulové oblaky, nitro globulí, reliktní záření
rádiové pulzary, záblesky na velmi dlouhých vlnách

Během jedné generace získali astronomové tolik poznatků o neviditelném vesmíru, že vedle klasické optické astronomie vznikla další moderní odvětví výzkumu vesmíru: gama-astronomie, rentgenová astronomie, ultrafialová astronomie, infračervená astronomie, submilimetrová astronomie a radioastronomie. Tato nová odvětví astronomie poznávají zářivou hmotu vesmíru. Dovolují však poznávat i jeho nezářivou hmotu, které je mnohem více.


Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje