Aktivita

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Aktivita má v astronomii více významů. Zde jsou popsány ty nejvyskytovanější.

Obsah

Sluneční aktivita

Sluneční aktivita (totéž co sluneční činnost) jsou změny ve sluneční atmosféře, projevující se výskytem slunečních skvrn, flokulových polí, erupcí, protuberancí, koronálních kondenzací. Tyto změny jsou soustředěny do aktivních oblastí. Aktivní slunce je charakterizováno četným výskytem aktivních oblastí. Sluneční aktivita je provázena zvýšeným tokem záření, a to korpuskulárního i elektromagnetického - od rádiového až po rentgenové.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita jsou změny magnetického pole Země vyvolané sluneční činností.

Aktivita meteorů

Aktivita meteorů se udává počtem meteorů, které přeletí po obloze za 1 h (frekvence meteorů). K jejímu zvýšení dochází v období meteorických rojů. Výjimečně vysoká aktivita meteorů se označuje jako déšť meteorů.

Aktivita u komet

U komet uvolňování plynů z jádra, tvoření komy a ohonu, občasné výbuchy, uvolňování odštěpků jádra, popř. jeho rozdělení na dvě či více částí.

Aktivita galaxií

Aktivita galaxií se projevuje především v jejich jádru prudkými pohyby (o rychlosti tisíce kilometrů za sekundu), vysokou zářivostí ve všech oborech elektromagnetického záření, obrovskými výtrysky relativistických částic dosahujícími délky milionů světelných let. Zdrojem energie aktivních galaxií je obří černá díra v jejich středu.


Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]