Rozpínání vesmíru

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Teorie i pozorování svědčí o tom, že se vesmír rozpíná. Tzn. že se všechny vzdálenosti s časem zvětšují. To platí pro vzdálenosti kosmologických objektů, tedy pro vesmír v největším měřítku (zhruba větším než 30 mil. ly).

Velká mlhovina v Andromedě, vzdálená přes 2,4 mil. ly, se od nás nevzdaluje, ale naopak se k nám přibližuje rychlostí 200 km s–1. Takové nevelké lokální odchylky (v měřítku menším než 30 mil. ly) se vyskytují v kupách galaxií (viz kupa galaxií v Panně).

Obsah

Teorie vesmíru

Základem teorie vesmíru v největším (čili kosmologickém) měřítku je obecná teorie relativity. Teoreticky vypočtené modely vesmíru vycházejí z Friedmannova řešení Einsteinových rovnic gravitace (tzv. Friedmannův vesmír). To udává rychlost rozpínání v čase neboli funkci R(t) — míru velikosti vesmíru R — jako funkci času. Funkce R(t) se nazývá funkce rozpínání vesmíru.

Za R lze považovat vzdálenost mezi dvěma libovolnými body, které sdílejí rozpínání vesmíru. Takto určená R se liší pouze konstantním násobitelem. Např.

Rudý posuv

Rudý posuv ve spektru vzdálených galaxií svědčí o tom, že se od nás vzdalují. Tím rychleji, čím jsou vzdálenější (Hubbleův zákon). Parametr rudého posuvu z ve spektru vzdálené galaxie, který dnes, v čase t0, v jejím spektru měříme a které galaxie vyslala v minulém čase t1, udává, kolikrát se vesmír rozepnul za dobu, než k nám světlo za dobu (t0–t1) z galaxie doběhlo. Neboli kolikrát se prodloužila jeho vlnová délka za tuto dobu:

1 + z = R(t0)/R(t1)

Parametr rudého posuvu je veličina změřená ve spektru galaxie. Udává velikost vesmíru R v době t1 (kdy byly měřené spektrální čáry galaxií vyslány) vzhledem k dnešní velikosti vesmíru R(t0).

Rychlost rozpínání vesmíru

Rychlost rozpínání je dána Hubbleovou konstantou. Ta je podle kosmologického principu stejná všude ve vesmíru. V současném vesmíru se rozpínáním kterékoliv dva body vzdálené 1 mil. ly za 1 s vzdálí (přibližně) o 20 km. Hubbleova konstanta však není konstantní v čase. Závisí na velikosti vesmíru R: H = (dR/dt)/R.

Je to sklon (směrnice) tečny k funkci rozpínání vesmíru.

Směr rozpínání vesmíru

Pokud jde o směr rozpínání, měření reliktního záření na družici COBE ukazují, že s přesností jedné desetitisíciny bylo rozpínání izotropní (ve všech směrech stejně rychlé).

Velký třesk

Nejranější fáze vývoje vesmíru se nazývá velký třesk. V případě uzavřeného vesmíru dojde k velkému kolapsu. Je-li dost antihmoty ve vesmíru, mělo by dojít k obrácení kolapsu: po velkém kolapsu by pak následoval další velký třesk (viz kosmologie antihmoty). V případě otevřeného vesmíru R(t) stále poroste a vesmír nikdy neskončí. Zatím (počátkem roku 2000) zůstává budoucnost vesmíru otevřenou otázkou.

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje