Kosmologie antihmoty

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(k. hmoty a antihmoty, Alfvénova k., Kleinova–Alfvénova k.). Kosmologie, v níz je rozpínání vesmíru vysvětlováno jako důsledek anihilace hmoty s antihmotou. Vychází z předpokladu, ze mnozství antihmoty je stejné jako množství obyčejné hmoty (koinohmota). Některé oblasti vesmíru jsou z hmoty, jiné z antihmoty.

Antihmotu lze zjistit pomocí antineutrin (~ν e ) vyzařovaných z nitra hvězd při přeměně antiprotonů (~p) v antineutrony (~n): ~p– → ~n + e– + ~νe. Dosud však neutrinové detektory nejsou dostatečně citlivé, aby registrovaly antineutrina ze vzdálených (anti)hvězd. Přístupnější je zachycení gama-fotonů o energii 0,5 MeV, odpovídajících anihilaci elektronu s pozitronem.

Tato kosmologická teorie dále předpokládá, že průměrná hustota vesmíru je větší než kritická hustota. Tzn. ze rozpínání vesmíru se v budoucnu zcela zastaví a dojde k jeho smršťování. V konečném velkém kolapsu se na rozhraní mezi oblastmi hmoty a antihmoty vytvoří mohutná vrstva intenzivního gama-záření (tzv. Leidenfrostův jev), která znovu povede k velkému třesku a k novému cyklu vesmíru. Zatím nelze říci, jak velké by měly být tyto oblasti.

Mezi významné zastánce kosmologie antihmoty patřil nositel Nobelovy ceny Hannes Alfvén.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje