Kosmologie

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Věda, která studuje vesmír jako celek. Dříve byla součástí filosofie, dnes je to samostatné vědecké odvětví, které se překrývá s astronomií, fyzikou elementárních částic, jadernou fyzikou, teoretickou fyzikou a filosofií. Zabývá se stavbou vesmíru, základním materiálem, z něhož je vesmír vybudován, tj. elementárními částicemi, a „pojivem“, které váže materiál do systémů, tj. interakcemi elementárních částic. Další okruh otázek, jimiž se Kosmologie zabývá, se týká vesmíru v čase: vznik vesmíru, vývoj vesmíru, zánik vesmíru. Ze způsobu rotace Galaxie a z pohybů v kupách galaxií vyplývá, že nesvítící hmoty, která se projevuje pouze svou gravitací, je ve vesmíru nejméně 10x více než hmoty, kterou můžeme přímo pozorovat díky jejímu elektromagnetickému záření. Jedna z dosud nezodpovězených otázek v dnešní Kosmologie se týká povahy této tzv. nezářivé hmoty.

Kosmologie patří k nejtěžším vědním oborům, a to pro svou obecnost a interdisciplinaritu. Protože pozorování nedává odpověď na všechny otázky, kosmologové své úvahy opírají o několik jednoduchých předpokladů, které nazývají principy kosmologie:

Tyto jednoduché předpoklady umožňují vytvářet modely vesmíru. Porovnáním teoretických modelů s výsledky pozorování se přibližujeme k poznání skutečnosti. V každé dřívější generaci byli jedinci, kteří se domnívali, že poznali konečnou pravdu. Dnešní generace v tom není výjimkou. Poučeni historií však nemůžeme ani dnes poznání vesmíru považovat za definitivní. I přes svou neúplnost a nedokončenost je poznání stavby a vývoje vesmíru, k němuž se dopracovala dnešní kosmologie, obdivuhodné. Základním poznatkem, k němuž dospěla dnešní kosmologie, je rozpínání a chladnutí vesmíru. Svědčí pro to rudý posuv vzdálených galaxií a reliktní záření zaplňující celý vesmír. Množství deuteria a helia v dnešním vesmíru lze vysvětlit jen tak, že vzniklo v dávné době, kdy hustota a teplota vesmíru byly vysoké. Galaxie v nejvzdálenějších pozorovaných prostorách vesmíru (= v dávné minulosti) se nám jeví mladé (protogalaxie) a blízko u sebe. Rozpínání a chladnutí vesmíru tvoří podstatu teorie velkého třesku. Ta jen vysvětluje jak se vesmír vyvíjí - ne jak vznikl. Vysvětlení toho co bylo před rozpínáním velkého třesku, nabízí teorie inflace vesmíru. Ta není však bezvýhradně přijímána v takové míře jako velký třesk.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje