Prostor

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Každá věc ve vemíru

Každá věc ve vesmíru, od atomů po supergalaxie, zaujímá určitý prostor a nachází se v určitém místě v kosmickém prostoru. Změna místa s časem je pohyb. V Newtonově fyzice byly prostor a čas naprosto nezávislé na věcech čili jinými slovy: prostor a čas jsou absolutní; tzn. že by existovaly i bez hmotných těles.

Vlastnosti prostoru studuje geometrie. Newtonův absolutní prostor je euklidovský prostor, v němž lze bodem mimo přímku vést jen jedinou rovnoběžku a délka kružnice je 2pr. Vesmír s euklidovským prostorem má kritickou hustotu a v budoucnu by se stále rozpínal. Objem Euklidova vesmíru roste se třetí mocninou vzdálenosti R. Se třetí mocninou roste i počet galaxií. V 19. stol. matematici Lobačevskij a Riemann změnili postulát o jediné rovnoběžce a vypracovali geometrii zakřivených prostorů. Vesmír se zakřiveným prostorem má zcela odlišnou budoucnost.

Průměrná hustota vesmíru určuje jeho zakřivení a konečný osud v daleké budoucnosti. Sčítání zdrojů (v našem případě galaxií) je způsob, jak zjistit, která geometrie odpovídá skutečnému vesmíru.

geometrie Euklidova Lobačevského Riemannova
rovnoběžky jedna nekonečně mnoho žádná
součet úhlů v trojúhelníku 180° méně než 180° více než 180°
budoucnost vesmíru rozpínání navždy rozpínání navždy velký kolaps
průměrná hustota kritická hustota nižší než kritická vyšší než kritická
sčítání galaxií ~ R3 > R3 < R3

Podle obecné teorie relativity je prostor zakřivován hmotou a energií a pohyb hmoty je určen zakřivením prostoru. Prostor v teorii relativity je čtyřrozměrný, přičemž čtvrtou souřadnicí je čas. Nazývá se prostoročas.

Bod (místo) v prostoru je určeno pomocí souřadnic vztažených k vhodnému systému souřadnic. Bod v prostoročasu se nazývá událost.

V astronautice

V astronautice je kosmický prostor ta část vesmíru, která je za hranicí zemské atmosféry.

V astronomii

V astronomii (téměř) vakuum mezi kosmickými tělesy a jejich systémy: meziplanetární prostor, mezihvězdný prostor, mezigalaktický prostor.

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje