Konvekce

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Konvekce je přenos energie prouděním kapalin a plynů (jedním slovem tekutin). Je vyvolána gradientem teploty v gravitačním poli.

Při varu horká voda (která je lehčí) stoupá ode dna nádoby nahoru a chladnější voda (těžší) klesá na její místo. Je to důsledek Archimedova zákona.

Bez konvekce vzduchu by nebylo hoření ani cirkulace vody a oblaky. Kupovité oblaky (kumuly) a zvláště bouřkové oblaky jsou projevem rychlé konvekce v zemské atmosféře. Konvekce magmatu v plášti Země má za následek posuvu litosférických desek. Konvekce je důležitým mechanismem přenosu energie ve hvězdách. U Slunce sahá konvektivní vrstva od povrchu do hloubky 200 000 km. V prahvězdě je konvekcí prostoupeno celé její nitro. Některé hvězdy (např. spektrální třídy O) mají konvektivní jádro. Konvekce se uplatňuje i na obřích planetách. O bouřlivé konvekci svědčí zvláště tmavé pruhy a světlá pásma na Jupiterovi. Jupiter má vlastní vnitřní zdroj energie, který konvekci pohání. Sluneční energie se přenáší ve dvou spodních třetinách nitra Slunce zářením a v horní třetině konvekcí, která se na povrchu Slunce (tj. ve fotosféře) projevuje jako granule (svítící zrna).

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje