Sluneční energie

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Energie vyzařovaná Sluncem. Její množství uvolněné termonukleárními reakcemi neboli výkon Slunce (sluneční zářivost) ve slunečním nitru je 3,82 × 1026 J s–1 (neboli W). Proces, jímž se uvolňuje tak obrovský výkon, je hoření vodíku.

Protože stavba slunečního nitra je dobře známa, lze vypočítat, že Slunce má ve svém nitru zásoby energie ve formě tepla (2,7 × 1041 J) a záření (2,8 × 1040 J). To jsou celkové zásoby energie, které by Slunci stačily na 30 mil. let v případě, že by přestal pracovat termonukleární reaktor v jeho nitru. Ten má však zásoby vodíku na 7 mld. let.

Sluneční energie je z velké většiny vyzařována ve formě světla a infračerveného záření z fotosféry. Nesvětelné druhy záření (ultrafialové, rentgenové, rádiové záření a sluneční vítr opouštějí Slunce v jeho vyšších vrstvách (chromosféře a koróně) a jsou silně proměnné se sluneční činností.

Na Zemi dopadá asi jedna dvoumiliardtina sluneční zářivosti (což odpovídá zlomku oblohy, který pokrývá Země viděno od Slunce): 180 000 TW. Pro srovnání uveďme, že celková spotřeba energie lidstva (koncem 2. tisíciletí) představuje 10 TW. Sluneční energie je nevyčerpatelná a ekologicky čistá. Proto se o Slunci hovoří jako o základním energetickém zdroji budoucnosti.

Biosféra dostává celkem 90 TW, které přeměňuje v ústrojné látky. Vstupní branou slunečního záření do biosféry je fotosyntéza, probíhající v zelených rostlinách a ve fytoplanktonu. Od nich přebírá – ve formě potravy – sluneční energii veškerá biosféra, vč. člověka.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje