Stardust

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(„hvězdný prach“)

Americká sonda vyslaná v únoru 1999 ke kometě Wild 2. Vrátí se nejprve k Zemi a k Měsíci; využije prakového efektu obou těles, čímž se ušetří 8 mil. dolarů. Před setkáním s kometou urazí přibližně dráhu 3 mld. km. V lednu r. 2004 proletí pomalu její komou, ve vzdálenosti 150 km od jádra. Při průletu zachytí na lapači z aerogelu asi 30 g prachu. Její cesta zpět bude trvat 2 roky.

Na druhé straně aerogelového sběrače zachytává sonda částice mezihvězdného prachu, které prolétají heliosférou. Prachová zrna se zastaví ve velmi lehké tlumicí fólii aerogelu na krátké dráze a zůstanou na konci jemného tunýlku, který v aerogelu vyhloubí. Při tom si zachovají svůj tvar – o němž jsou jen teoretické dohady.). Zvláštní přístroj bude během letu analyzovat zachycená ledová zrnka a organický materiál v prachu z komety. V kometách je mnoho různých druhů organických molekul, které sloužily jako výchozí materiál pro vznik života (viz mezihvězdné molekuly). Během letu sonda bude pořizovat snímky pomocí různých filtrů a posílat je k Zemi.

Stardust se vrátí do zemské atmosféry 15. ledna 2006 kolem 10:00 UT do atmosféry rychlostí kolem 12,8 km s–1 a pouzdro (s posbíranými vzorky z mezihvězdného prostoru i z komety) přistane na Utah Test and Training Range poblíže Salt Lake City, UT (USA). Vzorky prachu budou uloženy v Johnsonově středisku v texaském Hustonu. V laboratořích bude materiál zkoumán, neboť je (zejména prach z komy) původním materiálem protoplanetárního disku, z něhož vznikala planetární soustava. Je to nejstarší materiál vůbec, zamrzlý a uchovaný nedotčený v ledu jádra komety. Kometa Wild2 byla vybrána proto, že je to čerstvý příchozí z pomezí sluneční soustavy. Oběhla Slunce teprve pětkrát.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje