Keckovy dalekohledy

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Dva stejné, v současné době největší optické a infračervené dalekohledy na světě (Keck I a Keck II). Jsou od sebe vzdáleny 90 m a jsou vybudovány na vyhaslé sopce Mauna Kea v Havajském souostroví, v nadmořské výšce přes 4000 m.

Obsah

Charakteristika dalekohledů Keck

Každý z nich je velký jako osmipatrová budova, váží 300 t. Hlavní zrcadlo má průměr 10 m a je složeno ze 36 zrcadel ve tvaru šestiúhelníků o průměru 1,8 m a uspořádaných tak, že pracují jako zrcadlo z jediného kusu skla ve tvaru hyperboloidu. Umožňují to elektronická čidla ovládaná počítačem (viz aktivní optika). Sběrná plocha Keckova dalekohledu je 4× větší než u 5m dalekohledu na Mount Palomaru a 17× větší než u Hubbleova dalekohledu. Hubbleův dalekohled vidí ostřeji (s větší rozlišovací schopností), ale Keckovy dalekohledy zachytí slabší signál než kterýkoliv současný dalekohled vůbec. Díky nadmořské výšce a velmi suchému vzduchu pozoruje i v infračerveném záření.

Pozorování dalekohledy Keck

Předmětem výzkumu ve světle i v infračerveném záření jsou kupy galaxií, gravitační čočky, středová oblast Galaxie, hledání mimoslunečních planet, detailní spektrální analýza vybraných hvězd a hnědých trpaslíků, identifikace gama-záblesků a detekce kosmologického deuteria. Keckovy dalekohledy pozorují některé kosmické objekty společně s Hubbleovým dalekohledem. Citlivost Keckových dalekohledů je taková, že by zaregistroval plamen svíčky na Měsíci.

Keckova observatoř je řízena Kalifornským technologickým ústavem, Kalifornskou univerzitou, a NASA. Keck I pozoruje od roku 1992 a Keck II od roku 1996.

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje