Astronomický katalog

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Astronomický katalog je systematicky uspořádaný seznam kosmických objektů a jejich vlastností: planetek, komet, kosmického prachu, hvězd, dvojhvězd a vícenásobných hvězd, rentgenových dvojhvězd, mlhovin, hvězdokup, galaxií, rádiových zdrojů, rentgenových zdrojů, infračervených zdrojů, gama-záblesků, erupcí, skupin slunečních skvrn, zbytků supernov, pulzarů, planetárních mlhovin, proměnných hvězd, radiálních rychlostí, vlastních pohybů, paralax, spektrálních tříd, pekuliárních galaxií, aktivních galaxií, kup galaxií, kvazarů atd.

Astronomický katalog zpravidla udává rovníkové souřadnice pro určité ekvinokcium a dále zdánlivou hvězdnou velikost, spektrální třídu, vlastní pohyb, radiální rychlost, paralaxu aj.

Obsah

Druhy astronomických katalogů

Dále existují katalogy zaměřené především na vlastní pohyby, radiální rychlosti či paralaxy hvězd. Některé astronomické katalogy jsou pro celou oblohu (např. Katalog k Atlasu Coeli), jiné jen pro část oblohy (Atlas Eclipticalis).

V současné době počet astronomických katalogů přesahuje pět set. Některé jsou nazvány podle autora (např. Arpův katalog, Messierův katalog), jiné podle místa (např. Smithsonian Astrophysical Observatory Catalogue, Bonner Durchmusterung, Cordoba Durchmusterung, Třetí cambridgeský katalog). K významným astronomickým katalogům minulosti patří Ptolemaiův Almagest a Katalog Tychona Brahe s přesnými polohami (pro epochu 1601) určenými ještě před vynalezením dalekohledu. Prvý obšírnější teleskopický astronomický dalekohled pochází od Newtonova vrstevníka J. Flamsteeda. Některé hvězdy jsou dodnes označeny číslem z Flamsteedova katalogu (Flamsteedovo číslo). Katalog mlhavých objektů, které mohly být zaměněny s kometou, sestavil Francouz Messier koncem 18. století. Je užíván dodnes jako Messierův katalog a běžně je užíváno jeho označení, např. M 31 (Velká galaxie v Andromedě), M 1 (Krabí mlhovina), M 42 (Velká mlhovina v Orionu). Viz Messierovo číslo.

Objekty ve vesmíru jsou velmi často označeny zkratkou katalogu, za níž následuje pořadové číslo objektu.

Nejčastěji uváděné astronomické katalogy

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje