Zodiakální světlo

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Zodiakální světlo nebo také zvířetníkové světlo je slabý světelný kužel podél ekliptiky, tedy ve zvířetníkových souhvězdích (čili ve zvířetníku).

Obsah

Pozorování

Zodiakální světlo lze pozorovat po západu Slunce na jaře a před východem Slunce na podzim, kdy se ekliptika (a tedy i kužel zodiakálního světla) tyčí vysoko nad obzor. V jinou dobu je ekliptika skloněna blízko k obzoru, takže kužel zodiakálního světla zaniká v soumrakové obloze a v prachovém zákalu. V rovníkových oblastech lze zodiakální světlo vidět po celý rok. Vrchol kužele zodiakálního světla je vzdálen od Slunce přibližně o 90°. Za bezměsíčných nocí lze vidět jeho pokračování jako úzký slabý zodiakální most, který podél ekliptiky obepíná celou noční oblohu. V místě protislunce (tj. v bodu na ekliptice protilehlému Slunci) je most rozšířen a jasnější. Toto oválné zjasnění v místě protislunce se nazývá protisvit. Je to osvětlený ohon magnetosféry Země.

Spektrum světla

Spektrum zodiakálního světla dokazuje, že je to sluneční záření rozptýlené na meziplanetární hmotě, jejíž hlavní složkou je prach o velikosti částic 0,001–0,1 mm. Výpočty ukazují, že celková hmotnost meziplanetárního prachu je asi 5×1016 kg.

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje