Temná mlhovina

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(absorpční mlhovina)

Husté oblaky mezihvězdné hmoty, které pohlcují světlo vzdálených hvězd, Mléčné dráhy (Uhelný pytel, Velká rozsedlina), nebo zastiňuje vzdálenější svítící mlhovinu (Koňská hlava) či jiný zářící kosmický objekt. Světlo je při průchodu temnou mlhovinou pohlceno buď zčásti, nebo téměř úplně, a tak zeslabeno o několik magnitud. Světlo je absorbováno prachem v mlhovině, i když její hlavní složkou je molekulární vodík H2.

Temné mlhoviny jsou velmi chladné, s teplotou 5–20 K. Jejich chemické složení odpovídá normálnímu chemickému složení vesmíru. Na prachových zrnkách mlhoviny probíhají složité chemické reakce, při nichž vznikají různé molekuly. O chemickém složení a procesech uvnitř temné mlhoviny se dovídáme pomocí infračerveného, submilimetrového a mikrovlnného záření.

V Galaxii a v jiných spirálních galaxiích jsou temné mlhoviny rozloženy podél galaktické roviny, a to především ve spirálních ramenech. Vzhledem k stáří Galaxie jsou to tedy útvary poměrně mladé, patřící do jejího plochého podsystému. Třebaže absorpce v temných mlhovinách je způsobena mezihvězdným prachem, jsou složeny převážně z H2. Podle velikosti, zeslabení světla, hustoty a hmotnosti se temné mlhoviny dělí do čtyř skupin:

globule temné velké
malé velké mlhoviny temné oblaky
průměr (ly) 0,6 2 10 50
zeslabení světla hvězd (mag) 5 1,5 1,5 1,4
hmotnost (Mo) 20 200 200 ≥300

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje