Proud meteoroidů

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(meteoroidový proud)

Obrovské množství meteoroidů, které se pohybují v meziplanetárním prostoru kolem Slunce téměř po stejných drahách a stejnou rychlostí. Jsou pozůstatkem mateřské komety, z jejíhož ledového jádra se meteoroidy uvolnily při jejím průchodu v blízkosti Slunce. U některých proudů je kometa známa. Např. mateřskou kometou Leonid je Tempelova-Tuttleova kometa.

Průřez a hustota proudu meteoroidů závisí na stáří komety a měří miliony kilometrů. Země na své dráze kolem Slunce některé proudy křižuje a průlet meteoroidů dává vznik meteorickému roji. Z jeho trvání si lze udělat představu o průřezu roje. V některých proudech jsou meteoroidy pravidelně rozloženy podél dráhy. Odpovídající činnost roje se rok od roku prakticky nemění. Takový roj se nazývá permanentní roj. Činnost roje se pravidelně opakuje každý rok. Příkladem jsou Perseidy.

V jiných rojích není rozložení podél dráhy rovnoměrné a činnost příslušného meteorického roje proto kolísá rok od roku. Při průchodu Země hustším oblakem meteroidů dochází k meteorickému dešti. Takový roj se označuje jako periodický roj. Příkladem jsou Leonidy. V jejich proudu meteoroidů je nahuštění, které se k Zemi vrací po 33 letech.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje