Impaktní kráter

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Kráter na tělese v planetární soustavě, které má pevný povrch (terestrická planeta, měsíce, planetky). Byl vyhlouben impaktem menšího tělesa z meziplanetárního prostoru (mikrometeoroidu, meteoroidu, planetezimály, komety nebo planetky). Impaktní krátery mají průměr od mikronů až po tisíce km. Ty nejmenší, mikroskopické krátery se nazývají mikrokrátery. Prohlubni do 1 m se říká kráterová jamka. Největší impaktní krátery s průměrem několika set km se nazývají pánev, např. pánev South-Pole Aitken (Aitkenova pánev u jižního pólu na odvrácené straně Měsíce). Některé z pánví byly zality magmatem a vytvořila se moře (mare). Rozsáhlou pánví vyhloubenou mohutným impaktem na Marsu je Hellas.

Impaktní krátery byly vytvořeny na všech tělesech s pevným povrchem, a to zejména v prvých 500 mil. roků po vzniku planetární soustavy. V tomto období „meziplanetárního bombardování“ byly impakty velmi časté, a staly se tak hlavním mechanismem vzniku a dotváření těles planetární soustavy. Na některých tělesech však byly později zahlazeny geologickou činností. Na Zemi se jich přesto dochovala asi stovka (viz astroblémy) o rozměrech od několika desítek metrů do 140 km. Nezměněný povrch zůstal na Merkuru, jehož povrch je hustě pokryt krátery. Na Marsu převládají krátery na jižní polokouli. Erozivní činnost větrů, písečných bouří, sopečná činnost a pravděpodobně i vodní eroze postihly více severní polokouli Marsu. Nejlépe prozkoumanými jsou měsíční krátery.

Dno typického impaktního kráteru leží níže než jeho okolí. Jeho vyvýšený okraj se svažuje příkře dovnitř a pozvolna vnějším směrem. Některé velké krátery mají ve středu dna středový kopec. Velikost kráteru záleží na velikosti dopadajícího tělesa, jeho složení a rychlosti, s jakou dopadlo.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje