Chiron

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Pojem Chiron má několik významů. Hlavní význam patří astronomii, tj. Chiron jako vesmírné těleso.

Obsah

Řecká mytologie

Chiron je v řecké mytologii moudrý kentaur, který vyučoval Apollonova syna Asklepia lékařství.

Astronomie

Chiron je nebeské těleso, které objevil Charles Kowal 1. listopadu 1977. Bylo dodatečně identifikováno na fotografiích pořízených už v roce 1895. Je to první objevená planetka, jejíž perihel je uvnitř Saturnovy dráhy a afel za dráhou Uranu. Jeho dráha je chaotická a nelze zpětně vypočítat, odkud Chiron pochází. Patrně z Kuiperova pásu (?).

Označení

Po objevu byl Chiron předběžně označen 1977 UB a později dostal v seznamu planetek č. 2060. Protože vytvořil komu a ohon, někteří astronomové o něm hovoří jako o „superkometě“, jiní jako o „ledovém trpaslíku“. Názvosloví zde není jednotné a často se Chiron řadí do zvláštní skupiny velkých ledových těles, tzv. kentaurů. Označuje se buď jako kometa 95P/Chiron, nebo jako planetka 2060 Chiron. A právě pro tuto dvojitou povahu je nazván jako kentaur - z poloviny člověk a z poloviny kůň.

Oběžná dráha a složení

Obíhá Slunce mezi drahami Saturna (9,54 AU) a Urana (19,18 AU), a to jednou za 50 let. Kolem Chirona se tvoří koma, která někdy dosahuje až 2 mil. km v průměru. Její velikost a jasnost kolísá. Během několika hodin se změní až 4×. Povrch Chirona je neustále činný, sublimuje a vytváří komu i v afelu při velmi nízkých teplotách. To nasvědčuje tomu, že jeho jádro je z velmi těkavých látek, jakými jsou např. methan, oxid uhličitý, molekulový dusík. Do vzdálenosti 600 km nad povrchem Chirona se v komě vznáší i prach. Tato prachová atmosféra není homogenní a naznačuje, že prach vyvěrá z jádra. Hmotnost, průměr a doba rotace Chirona jsou známy jen přibližně.

Vlastnosti

Pohyb

Astrologie

připravujeme

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje