Budoucnost vesmíru

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Vesmír se rozpíná. Rychlost rozpínání se zmenšuje, neboť všechny galaxie se navzájem přitahují. Rozpínání vesmíru lze srovnat s kamenem prudce vyvrženým nahoru. Je jeho rychlost dostatečná, aby překonal gravitační přitažlivost a unikl z jejího dosahu? Nebo gravitace převládne a kámen spadne? Této kritické rychlosti se říká úniková.

Rozhodující pro budoucnost vesmíru je jeho kritická hustota. Dnešní hodnota je kolem 10–29 g cm–3 (1032 kg m–3). Je-li průměrná hustota hmoty ve vesmíru větší než kritická, vzájemná gravitace převládne nad setrvačností rozpínavého pohybu a v budoucnu dojde k velkému kolapsu. Vesmír skončí v nesmírném žáru. Je-li však skutečná hustota menší než kritická, pak bude rozpínání pokračovat do nekonečna a vesmír skončí v ledovém chladu. Budoucnost vesmíru je v rukou gravitace a hledání průměrné hustoty vesmíru je jedním ze základních úkolů astronomie.

Poslední astronomická měření však naznačují, že se rychlost rozpínání zrychluje. Vesmír se rozpíná tím rychleji, čím je od nás vzdálenější (Hubbleův zákon).

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje