Polárka

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(Polaris, Severka, arab. Alrucaba, lat. Cynosura; Alfa Ursae Minoris, a UMi)

Nejjasnější hvězda v souhvězdí Malého medvěda (Ursa Minor). Nažloutlý veleobr s poloměrem 50´ větším než je sluneční poloměr. Je ve vzdálenosti 432 ly a přibližuje se k nám rychlostí 17 km s–1. Lze ji snadno najít pomocí zadních kol Velkého vozu, nazývaných Ukazatelé, a to tak, ze prodloužíme 5´ jejich vzdálenost. Polárka je proto důležitý orientační bod na obloze.

Polárka je vícenásobná hvězda. Její hlavní složka (Polárka A) má přibližně miliónkrát větší objem než Slunce a září jako 5000 Sluncí. Je to pulzující proměnná (cefeida). Jasnost slabě kolísá s periodou 3,97 dne. Amplituda pulzů se v posledních letech stále zmenšovala a bylo možno je zjistit jen fotometrem. Kolem cefeidy obíhá v těsné blízkosti slabý průvodce s oběžnou dobou 30 let. Nelze ho v dalekohledu uvidět odděleně, ale projevuje se posuvem čar ve spektru Polárky. Hlavní složka (označená A) je tedy spektroskopická dvojhvězda, složená z cefeidy a spektroskopického průvodce.

Ve velké vzdálenosti obíhají hlavní složku další tři průvodci B, C, D, kteří jsou dostatečně vzdálení, aby je pozemské dalekohledy rozlišily. Složka B je hvězda hlavní posloupnosti spektrální třídy F3 V a 8,8 mag. Lze ji spatřit pomocí menšího amatérského dalekohledu ve vzdálenosti 18" od hlavní složky. Silným dalekohledem lze uvidět dvě slabší složky, C (13 mag, vzdálenou 43") a D (12 mag, vzdálenou 83"). Polárka je tedy pětinásobná hvězda.

Polárka obíhá severní světový pól ve vzdálenosti 58'. Oběhne pól jednou za den. Opisuje kolem pólu jen malý kroužek, takže stále ukazuje přibližně k severu. Její výška se rovná zeměpisné šířce, což byla velmi důležitá informace pro námořníky minulých století.

a = 2h32m, d = +89°02', r = 432 ly, vr = –17 km s–1

mV = 2,12–2,26, spekt. F7 Ib-IIv, BV = 0,6

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje