Planeta X

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Neoficiální označení jedné z hypotetických planet ve sluneční soustavě. Brzy po objevu planety Neptuna na podzim 1846 vyslovil Le Verrier hypotézu, ze odchylky Urana od vypočtené dráhy jsou patrně způsobeny dvěma planetami: Neptunem a do té doby neznámou, transneptunovou planetou. Také skutečná dráha Neptuna se značně odchylovala od vypočtené, což by svědčilo o existenci transneptunové planety. Od té doby se hledáním neznámé planety za drahou Neptuna věnovala řada význačných observatoří a astronomů. Jedním z nich byl americký obchodník a později astronom Percival Lowell (1855—1916), který vybudoval soukromou hvězdárna. Hledanou transneptunovou planetu nazval Planeta X. Lowell ji marně hledal v letech 1913—1915. Je ironií osudu, ze na dvou z tisíce fotografických desek z r. 1915 je Pluto, což se zjistilo dodatečně až po jeho objevu v r. 1930.

Další kampaně hledání Planety X koncem 20. let 20. stol. se zúčastnil mladý farmář a astronom-amatér Clyde Tombaugh. Pořídil a prohlédl stovky desek, až se mu 18. února 1930 podařilo na deskách z 23. a 29. ledna najít údajnou Planetu X. Návrhů na její pojmenování bylo bezpočet. Oficiálně byl přijat návrh, který podala 13letá anglická školačka z Oxfordu Venetia Burney: planeta Pluto.

Přesné určení dráhy planety Neptuna však později ukázalo, že se pohybuje podle Keplerových zákonů a žádné odchylky nevykazuje. Nalezení Pluta byla čirá náhoda. Planetu X není už zapotřebí hledat. Někteří astronomové počítají Pluta i Charona za transneptunická tělesa, podobná řadě jiných. Jiní tuto dvojici považují za dvojitou planetku.

Obsah

Odkazy

Planeta

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje