Kosmický odpad

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(k. smetí, k. tříšť, angl. space debris). Úlomky a zbytky objektů vypuštěných do prostoru kolem Země (raket, družic). Nekontrolovatelně obíhají Zemi a jejich vzájemné rychlosti dosahují až 10 km s–1. Jen družic bylo po Sputniku do konce 20. stol. vypuštěno přes 5000. Mnohé z nich zanikly v atmosféře, mnohé jsou nečinné, některé se rozpadly a tvoří část kosmického odpadu.

Podle hrubých odhadů jen 5 % objektů obíhajících Zemi jsou funkční a 95 % objektů vytvořených lidskou rukou jsou neužitečné zbytky starých družic a nosných raket. Každým rokem přibývá bezpočet dalších objektů (různých úlomků, odštěpků barvy, dlaždiček krytu atd.). Hlavním zdrojem odpadu jsou exploze raket a rozpady velkých objektů. Odpad vzniká i při srážkách objektů, i když zatím byla spolehlivě zjištěna jen jedna srážka (francouzská družice Cerise se srazila se zlomkem rakety).

Není přesně známo, kolik je kosmický odpad v okolí Země. Větších předmětů (nad 10 cm) je sledováno opticky a radary více než 9000. Počet středně velkých úlomků (1-10 cm), které ještě mohou poškodit nebo zničit aktivní družici, je odhadován zhruba na 100 000. Malých částic jsou desítky milionů.

Kosmický odpad představuje nebezpečí srážky pro nové družice, kosmické sondy, raketoplány a kosmické stanice s lidskou posádkou. Kam s ním? Vyčištění kosmického smetiště není dnes možné ani technicky, ani finančně. Nezbývá než minimalizovat znečišťování. Zásadou (která platí i pro pozemská smetiště) je neznečišťovat víc, než se stačí uklidit. Některý k. o. shoří třením v hustších vrstvách atmosféry. Nespotřebované palivo se vypouští, aby se zamezilo explozi rakety. U dosloužilých geostacionárních družic (ve výšce 36 000 km nad povrchem Země) se využívá zbytku pohonných látek k vyzvednutí na vyšší dráhu, kde žádné aktivní družice nejsou. Velké družice, nosné rakety, popř. kosmické stanice (např. Mir) jsou navedeny do místa v Tichém oceánu mezi Novým Zélandem a Chile, které se nazývá Hřbitov kosmického odpadu.

Nikdy neděláme jen jednu věc. Lidská činnost zanechává smetiště nejen zde na Zemi, ale i v kosmu. Tímto nebezpečným kosmickým odpadem se zabývá řada odborníků, konají se mezinárodní konference na toto téma, je důležitým předmětem činnosti OSN a je mu věnován speciální časopis. Zatímco přirozené částice – meteoroidy – proběhnou okolím Země za desítky sekund, provází lidské kosmické smetí naši planetu po staletí až tisíciletí.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje