Kosmická stanice

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Kosmická stanice je velká družice Země, určená k trvalému pobytu vědců a techniků, obvykle sestavená z více dílů (modulů) a obsluhovaná transportními kosmickými loděmi.

Obsah

Účel

Kosmická stanice je určena k vědeckému a technologickému výzkumu vlastností různých materiálů a živých organismů v podmínkách beztíže. Kosmická stanice je pro své umístění vysoko nad atmosférou jedinečně výhodným místem k pozorování procesů na Zemi a ve vesmíru. V budoucnu bude sloužit i jako kosmický přístav pro startování, přistávání a opravu kosmických lodí a družic.

Historie

Prvá kosmická stanice Saljut byla vypuštěna na dráhu Sovětským svazem v roce 1971. V sérii dalších stanic Saljut 3 až 7 uskutečňovali kosmonauti z bývalé SSSR a dalších socialistických zemí lékařské, biologické a technologické pokusy.

Americká kosmická laboratoř Skylab byla vypuštěna v roce 1973 a vystřídaly se na ní tři posádky, transportované lodí Apollo. V roce 1979 spadla do Indického oceánu a na území Austrálie.

Trvale osídlena od roku 1986 do roku 1999 byla ruská stanice Mir, sestavená z 6 modulů. Pracovali na ní společně ruští kosmonauti s kosmonauty dalších států (např. USA, Francie, Německa aj.). K 21. prosinci 1988 dosáhl pobyt kapitána Vladimíra Titova a kosmonauta Musa Manarova délky 366 dnů. Rozsáhlou spoluprací 16 států vzniká Mezinárodní kosmická stanice.

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje