Zelený paprsek

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Poslední stopa zapadajícího Slunce (nebo první vycházejícího), jevící se na několik málo sekund v zelené barvě. Je způsoben různou astronomickou refrakcí zeleného a červeného slunečního světla v zemské atmosféře. V zelené barvě vidíme Slunce o malý okamžik déle než v barvě červené.

Byrdova výprava k jižnímu pólu mohla pozorovat zelený paprsek během celých 35 min, neboť Slunce poprvé vycházelo po dlouhé polární noci a pohybovalo se přesně podél obzoru.

Nejlépe je vidět na moři (z lodi nebo ze břehu), a to při zcela čisté obloze. Za ideálních podmínek je vidět i u nás, avšak v důsledku znečištění ovzduší se stal vzácným jevem. Světlo zapadajícího Slunce prochází dlouhou dráhu atmosférou. Refrakce světla a rozložení na jednotlivé barvy se proto nejlépe projeví. Žluté a oranžové světlo je z větší části pohlceno vodní párou, jejíž absorpční pásy jsou právě v této části spektra. Ultrafialová část je odstraněna Rayleighovým rozptylem na molekulách vzduchu. Zůstává jen červená a zeleno-modrá část původního světla.


Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje