Zbytky supernovy

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Rozpínající se emisní mlhovina ve tvaru kulové obálky. Jsou to plyny vyvržené při výbuchu supernovy, které se pohybují vysokou rychlostí (až několik tisíc km s–1). Srázkou s mezihvězdným plynem vzniká rázová vlna, která ho zahřívá na teplotu několika mil. K. Tak horké plazma vyzařuje rentgenové záření a relativistické elektrony kroužící v magnetickém poli vyzařují rádiové synchrotronové záření.

Zbytků supernovy je známo asi 150 a pulzarů přibližně 500. Avšak jen v několika málo případech byly objeveny pulzary uprostřed zbytků supernovy (např. Vela pulzar, Krabí pulzar). Spektrální rozbor zbytků supernovy ukazuje nadbytek těžkých prvků vytvořených během jejího života a při konečném výbuchu. Převažující prvky v některých rychlých zhustcích ukazují, z které části hvězdného nitra byl zhustek vyvržen. Např. u Cassiopei A zhustky z čistého kyslíku pocházejí z menší hloubky než zhustek těžších prvků vzniklých hořením kyslíku. Zbytky supernovy Puppis A obsahují takové množství kyslíku, které se rovná 4 Mo. Některá vlákna jsou čistě kyslíková. Samotná Puppis A vyprodukovala kyslík pro několik set slunečních systémů. Také [[Krabí mlhovina je obohacena o helium a řadu těžších prvků (jako uhlík, kyslík aj.).

Některé zbytky supernovy výjimečně nejsou duté, ale vyplněné magnetickým polem, v němž relativistické elektrony (emitované pulzarem) vysílají toky synchrotronového záření. Tento vzácnější druh zbytků supernov se nazývá plerion.


Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje