Refraktor

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Refraktor neboli čočkový dalekohled je dalekohled, jehož objektivem je jedna nebo více čoček velkého průměru a velké ohniskové vzdálenosti.

Obsah

Historie

Prvé dalekohledy vůbec byly refraktory s jednoduchou čočkou (Galileův dalekohled a Keplerův dalekohled). Asi o půl století později byly nahrazovány reflektory, neboť v té době nebylo možné odstranit barevnou vadu, která vzniká při lomu světla v objektivu. I když se v roce 1729 Ch. M. Hallovi podařilo zkombinovat konvexní čočku a konkávní čočku z různých materiálů tak, že tvořily achromatický objektiv, skláři tehdy ještě nedovedli zhotovit potřebné homogenní disky z korunového a flintového skla. Až po roce 1800 Josef Fraunhofer zhotovil refraktor o průměru 24 cm v Dorpatu.

Velké refraktory vysoké kvality zhotovoval v 80. letech 19. století americký optik Alvan Clark: 91cm pro Lickovu hvězdárnu a 102cm pro Yerkesovu hvězdárnu. V Evropě jsou velké refraktory v Meudonu u Paříže (83 cm) a v Pulkovu (75 cm).

Použití

Refraktorům se dává přednost při vizuálních pozorováních a pro jejich dlouhou ohniskovou vzdálenost v astrometrii (pro měření přesných poloh hvězd a dvojhvězd, vlastních pohybů a paralax). K fotografování za těmito účely se užívají zejména refraktory se světelností větší než 1:8, zvané astrografy.

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje