Mezinárodní atomový čas

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(TAI, Temps Atomique International). Nejpřesněji určený čas, jaký dnes vůbec je k dispozici. Je výsledkem zpracování atomových časů měřených na mnoha atomových hodinách po celém světě (v současné době je jich kolem 350, většinou cesiových). Jejich údaje jsou zasílány do časového oddělení Ústavu pro míry a váhy v Paříži, kde se z došlých údajů stanoví průměr (TAI). Jeho prostřednictvím je nejnověji definována i jednotka délky metr (viz rychlost světla).

Souběžně se však praktický život řídí časem určovaným pomocí rotace Země, tedy světovým časem. Ten se prostřednictvím TAI upravuje na čas nazývaný světový koordinovaný čas (UTC, Universal Time Coordinated). Ten se nepatrně odlišuje od světového času. Jestliže rozdíl dosáhne 0,90 s, přidá se (nebo odebere) jedna přestupná sekunda. (Proto např. poslední minuta roku dne 31. prosince 1998 trvala 61 sekund, tj. o přestupnou sekundu déle než obyčejná minuta.) Tento UTC je „pan Čas“ - časová norma, která udává krok všem přesným hodinám po světě. Rovnoměrný chod mu zaručuje TAI. UTC byl přijat jako časová mezinárodní norma 1. ledna 1972.

Českou časovou a kmitočtovou normou je světový koordinovaný čas pražský UTC(TP), Tempus Pragense. Pečuje o něj Ústav radiotechniky a elektroniky AV ČR. Od UTC se pražský čas odchyluje maximálně o deset miliardtin sekundy.


Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje