Mathilde

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(253)

Planetka, kterou objevil 12. listopadu 1885 J. Palisa ve Vídni. Jméno jí dal V. A. Lebeuf, který na pařížské hvězdárně vypočetl její dráhu. Zvolil je podle manželky náměstka ředitele pařížské hvězdárny, paní Mathilde Loevy, rozené Worms.

Dne 27. června 1997 kolem planetky Mathilde proletěla sonda NEAR (Near Earth Asteroid Rendezvous), která doletěla k planetce Eros. Sonda se s Mathildou setkala daleko za dráhou Marsu, ve vzdálenosti 300 mil. km od Slunce. Tam obíhá velká většina planetek. Získané snímky ukazují tmavou, krátery posetou planetku pocházející z doby vzniku planetární soustavy před 4,5 mld. let. Povrch je z menší části původní, nenarušený. Jen na osvětlené části snímky ukazují 5 kráterů větších než 20 km. (Na neosvětlené, tj. noční, straně není nic vidět.) Hustota M. je srovnatelná s hustotou vody, tzn. ze nejde o kompaktní hmotu, ale je v ní mnoho dutin.

Tvar planetky je nepravidelný. Změřené albedo je kolem 5 % čili je černá jako černé uhlí. Důvodem je velké množství uhlíku na planetce. Planetka Mathilde patří proto do C-planetek. Je z materiálu bohatého na uhlík, po celém povrchu i na dně vyhloubených kráterů. Překvapivá je i její velmi pomalá rotace, s periodou 17,4 dne.

d = 50 km × 53 km × 57 km, M = 1017 kg, třída C, H = 10,2 mag

a = 2,64 AU, e = 0,27, i = 6,7°, P = 4,31 roku, rotace 417,8 h

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]