Střední sluneční čas

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Čas měřený pomocí středního slunce. Pravé slunce se pohybuje nerovnoměrně po ekliptice, což je důsledkem eliptické dráhy Země. Není proto vhodné jako přesný časoměřič.

Místní střední sluneční čas je úhlová vzdálenost druhého středního Slunce od místního poledníku. Úhel je převeden na čas ( 15° = 1 h, 15′ = 1 min, 1″ = 1 s). Jednotkou středního slunečního času je střední sluneční den. Střední sluneční čas je čas užívaný v běžném životě, tedy čas na našich hodinách. Čas na slunečních hodinách je pravý sluneční čas. Rozdíl mezi oběma slunečními časy je tzv. časová rovnice.

Poněvadž druhé střední Slunce je myšlený, a tedy nepozorovatelný bod na rovníku, je střední sluneční čas určován prostřednictvím hvězdného času. Jeden střední sluneční den se rovná 24h 3min 56,555s středního hvězdného času.

Každý poledník má svůj místní střední sluneční čas a bylo třeba dohodou stanovit, který z nich bude platný pro určité území. Na území ČR je oficiálním časem místní střední sluneční čas patnáctého poledníku (15° východní délky od Greenwiche), který prochází Jindřichovým Hradcem. Střední sluneční čas patnáctého poledníku se nazývá středoevropský čas (SEČ).

Místní střední sluneční čas greenwichského poledníku se nazývá světový čas. Mezinárodní dohodou (Washington 1884) byla Země rozdělena ve směru poledníků po 15° na 24 časových pásem a greenwichský poledník byl přijat za nultý.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje