Označení planetek

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Planetky jsou předběžně označeny po svém objevu rokem objevení a velkým latinským písmenem. Písmeno odpovídá půli měsíce, kdy byl objev ohlášen (např. C je prvá polovina února, E je prvá polovina března). Další připojené písmeno říká, kolikátý objev planetky v dané půli měsíci byl zaznamenán. Např. planetka předběžně označená 1982 DA byla ohlášena v druhé půli února (D) 1982 jako prvá (A). V předběžném označení se mohou vyskytovat i indexy za posledním písmenem.

Jakmile je přesně propočtena dráha planetky, dostane definitivní označení v seznamu planetek, který pořizuje Minor Planet Center. Objevitel pak může planetku pojmenovat. Planetky potom nesou dvojí označení: jednak definitivní číslo, jednak vlastní jméno (např. astronoma, hrdiny či boha z bájesloví, země, řeky, rostliny, slavného vědce, hudebníka, psa, kočky či manželky objevitele). V žádném astronomickém názvosloví není taková pestrost jako v pojmenování planetek.

K zajímavým názvům planetek patří Miriostos (10 000, 1951 SY), což v řečtině značí deset tisíc. Někteří astronomové (především američtí) takto chtěli nazvat Pluta, který je prvým objeveným transneptunovým tělesem. Kulaté tisícovky byly reservovány astronomům a známým osobnostem či organizacím v dějinách lidstva: (1 000) Piazzi, (2 000) Herschel, (3 000) Leonardo da Vinci, (4 000) Hipparchus, (5 000) IAU, (6 000) United Nations, (7 000) Curie, (8 000) Isaac Newton, (9 000) Hal (ústřední představitel Clarkova románu a Kubrickova filmu " 2 001: Kosmická odysea").

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje