Oblast H II

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Oblast mezihvězdného plynu, v němž je vodík převážně ionizován. Ionizace vodíku je způsobena především ultrafialovým zářením velmi horkých mladých hvězd, které jsou v blízkosti oblasti H II. Někdy je ionizace způsobena rázovou vlnou, rentgenovým zářením či kosmickým zářením. Oblasti H II kolem žhavých hvězd jsou vytvářeny fotoionizací ultrafialovým zářením o vlnové délce kratší než 912 Å. Tato fotonová eroze okolní mezihvězdné hmoty vytváří kolem žhavé hvězdy oblak plazmatu, který má přibližně tvar koule, která se s časem zvětšuje (tzv. Strömgrenova sféra).

Oblasti H II vyzařují rekombinační záření v ultrafialové, viditelné, infračervené i rádiové oblasti. Jsou to jednak rekombinační spojité záření emitované při rekombinaci elektronu na některou hladinu vodíkového atomu, jednak emisní čáry emitované mezi dvěma energetickými hladinami v atomu vodíku. Pro emisní čáry ve viditelné oblasti se oblast H II řadí k emisním mlhovinám. V rádiové oblasti jde o tepelnou emisi na rozdíl od vodíkové čáry 21 cm, kterou vysílá neutrální vodík v oblasti H I.

Prostorová velikost největší oblasti H II v galaxiích je pokládána za standardní a používá se k určení vzdálenosti galaxií. Není to však příliš přesná a spolehlivá metoda.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje