Naiad

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(Neptun III, 1989N6)

Jeden z malých Neptunových měsíců. Byl objeven jako poslední, šestý, vnitřní měsíc na snímcích pořízených Voyagerem 2 v srpnu 1989. Jméno dostal podle vodních víl (rusalek) Najád. Byly to stále mladé a krásné polobohyně, které však nebyly nesmrtelné, neboť umíraly, když vyschl jejich pramen.

Naiad obíhá svou planetu nad vrstvou oblaků, a to ve výšce rovné poloměru Neptuna, jednou za 7 h a 6 min. Pro porovnání: Měsíc potřebuje k jednomu oběhu 4 týdny, neboť je od Země 8´ vzdálenější než Naiad a Země má 17´ menší hmotnost (a tedy menší přitažlivost).

Je ze všech Neptunových měsíců nejmenší, má velikost asi 58 km. Taková malá kosmická tělesa z obyčejné (tj. nedegenerované) látky mají vesměs nepravidelný tvar. Jejich vlastní gravitace totiž nestačí na rozdrcení krystalické struktury materiálu v nitru, aby v něm nastala izostáze.

Povrch Naiadu je pokryt ledem s příměsí uhlíkových sloučenin. Pravděpodobně jde o stejné uhlíkové sloučeniny, které se vyskytují v uhlíkatých chondritech. Proto je povrch Naiadu (stejně jako ostatních pěti vnitřních Neptunových měsíců) černý jako saze.

Naiad má jasnost pouze 24,7 mag a ze Země je pozorovatelný jen největšími dalekohledy.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Citováno z „http://www.wikina.cz/a/Naiad
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje