Boomerang

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Boomerang má více význámů. Například Boomerand může být dalekohled vynesený do stratosféry (Balón), nebo reflexní mlhovina na jižní obloze.


Obsah

Dalekohled

Boomerang (Baloon Observations of Millimetric Extragalactic Radiation and Geophysics). Dalekohled vynesený do stratosféry nad Antarktidou a unášený polárním vírem. V antarktickém létě (na přelomu let 1998/1999) mapoval oblohu po dobu deset a půl dne, a to na 4 milimetrových a submilimetrových vlnových délkách. Získané obrazy dávají obraz o vytváření prvých struktur v dobách těsně po kosmologické rekombinaci. Tehdy byly vzdálenosti několikatisíckrát menší, než jsou dnes. Boomerang vytváří v milimetrových vlnách obrazy, které tehdy byly světelné (ve vlnových délkách několika desetin mikronu).

Prvým dokladem o struktuře pozaďového reliktního záření byly mapy COBE. Družice COBE zmapovala celou oblohu, ale s 35x menší rozlišovací schopností než Boomerang, který zmapoval pouze 2,5 % oblohy.

Studium snímků z Boomerangu dovoluje odvodit geometrii vesmíru. Podle kosmologie by rozměr struktur měl být kolem jednoho stupně - v případě že vesmír je euklidovský (nezakřivený). V případě uzavřeného vesmíru by struktury byly větší než 1° (neboť rovnoběžné paprsky se v důsledku zakřivení sbíhají). Naopak, je-li vesmír otevřený, rovnoběžky se rozbíhají, a struktury by proto byly menší než 1°. Snímky pořízené dalekohledem Boomerang ukazují, že nejvíce struktur má velikost blízkou 1°, což nasvědčuje tomu, že vesmír je téměř euklidovský (tj. nekonečný, věčně se rozpínající).

dalekohled s hlavním zrcadlem o průměru 1,2 m

detektory: systém bolometrů, chlazený na 0,28 K

frekvence (GHz): 90, 150, 240, 400

pozorovací interval: 29.12.1998 - 9.1.1999

výška letu: 37 km

hmotnost: 1,5 t

pokrytí: 2,5 % celé oblohy

typické kolísání teploty pozadí: 0,0001 K

Reflexní mlhovina

Boomerang (Bumerang). Reflexní mlhovina na jižní obloze. Je od nás vzdálená asi 5000 světelných let. Připomíná svým tvarem bumerang. Pravděpodobně vznikající planetární mlhovina, jejíž plyny unikají z centrální hvězdy rychlostí 590 000 km h - 1 (= 164 km s - 1). Ročně hvězda odvrhuje asi jednu tisícinu své hmoty. Rychlé rozpínání mlhoviny ji ochlazuje natolik, že Boomerang je (zatím) nejchladnějším známým místem ve vesmíru ("kosmický mrazák"). Poněvadž oxid uhelnatý (CO) v mlhovině pohlcuje reliktní záření, teplota Boomerangu musí být nižší než 2,7 K. Na reliktním pozadí se jeví Boomerang jako absorpční útvar.


Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje