Mira

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(Mira Ceti, Podivuhodná; Omikron Ceti, ο Cet)

Dlouhoperiodická proměnná hvězda v souhvězdí Velryby (Cetus). Viditelná pouhým okem jen v období maxima. Objevil ji v r. 1596 holandský kněz a astronom-amatér David Fabricius. Družice Hipparcos určila vzdálenost Mira na 420 ly.

Jasnost Mira kolísá s průměrnou periodou 332 dnů. Maxima však mohou nastat i o tři dny dříve. V maximu dosahuje 2,4-4,9 mag. V minimu klesne na 8,4-9,7 mag. V maximu jasnosti je Mira spektrální třídy M6e a má povrchovou teplotu 2500 K. V jejím spektru jsou výrazné pásy oxidu titanu. Při poklesu jasnosti chladne až na teplotu 1900 K a její barva se stává tmavě červenou. V minimu je Mira spektálního typu M9e. Protože M. i ostatní dlouhoperiodické proměnné mají poměrně nízkou povrchovou teplotu, je u většiny (přes 90 %) jejich záření neviditelné, tepelné (infračervené). Jen několik procent celkového záření je světlo.

Mira má za průvodce horkou proměnnou hvězdu, označovanou jako VZ Ceti, jejíž jasnost kolísá mezi 9,5 a 12 mag. Je to patrně bílý trpaslík s akrečním diskem, do něhož přepadá hvězdný vítr z Miry Hubbleův dalekohled pořídil jejich snímek, na němž je zřetelně protažený disk. Byl to druhý případ, kdy se podařil snímek disku hvězdy (prvým byla Betelgeuze). Proměření snímku ukazuje, že průměr Mira je 700x větší, než má Slunce, a ze vzdálenost obou složek je na snímku 0,6″, což odpovídá vzdálenosti 73 AU.

Mira je prototypem dlouhoperiodických proměnných hvězd, kterých je v moderním katalogu zaznamenáno přes 6000. Většinou jsou to hvězdy osamocené, na rozdíl od Miry, která je dvojhvězdou. Jsou obvykle nazývány miridy. Nejblizší z nich je R Leonis, vzdálená 330 ly. Do vzdálenosti 1000 ly je známo 16 mirid. Jsou vhodné, podobně jako cefeidy, k určování vzdáleností galaxií. Vzhledem k nízkým povrchovým teplotám jsou miridy infračervenými zdroji. Jejich infračervené záření pochází z prachových zrníček, která se tvoří ve vnější rozpínající se atmosféře.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Citováno z „http://www.wikina.cz/a/Mira
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]