Bolení hlavy

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Bolení hlavy může mít několik (desítek) příčin. Pokud správně vyhodnotíte o jakou příčinu se jedná, i častého bolení hlavy se relativně rychle zbavíte.

Obsah

Tělesné příčiny bolení hlavy

Následující výčet je seřazen podle nejčastějších příčin až po méně časté. Tyto hlavní příčiny jsou stručně okomentovány, jakým způsobem se bolení hlavy zbavíte. Pokud nepříjemný stav neodezní, raději vyhledejte lékaře. Co tedy způsobuje bolest hlavy:

Psychické příčiny bolesti hlavy

Hlava vždy znamená zásadní problém. Bolení hlavy proto často způsobuje déle trvající nepříznivá situace v životě, kterou obvykle nechcete změnit (časté, trvalé nebo déle trvající bolesti hlavy). Tím se dostáváte do začarovaného kruhu - jste jakoby v mlýnu toho, co byste rádi a tím co žijete (deprese). Stejně tak přetlak ve vaší hlavě může způsobovat stav, do kterého jste se dostali vlastní vinou, obvykle jako následek předchozího nesprávného rozhodnutí, u kterého jste příliš nepřemýšleli (typicky: hrůzná výše nabraných úvěrů, které nejste schopni splácet).

Bolesti hlavy naznačují, že sobě určitým způsobem ubližujete, nebo si (dobrovolně) necháte ubližovat od ostatních (jste pod tlakem ostatních).

Časté anebo dlouhodobé bolesti hlavy mají za cíl vás rozhýbat, abyste s tím začali něco dělat. Na trvalé bolesti hlavy se dá částečně zvyknout, ale to pak nežijete, ale jen přežíváte - a to není smyslem života.

Výčet níže uvedených možných příčin bolení hlavy není vyčerpávající, může vám však dát inspiraci. Sami určitě objevíte další oblasti, které mohou být pravděpodobnou příčinou vašich problémů. Třeba se vám rozsvítí, jen si to přiznat (už jenom to pomůže) a začít konečně nepříznivou životní situaci řešit. Když vás začne bolet hlava, máte se vždy sami sebe zeptat: Co to znamená?

Co nedělat, když vás bolí hlava

Neberte si prášek, a to i přesto, že se vám dělá velmi špatně i od žaludku. Je to to samé, jako když pojedete autem a najednou vám začne svítit kontrolka na benzín. Vy vezmete kleště a ustřihnete tu protivnou kontrolku. Daleko však nedojedete. Tím, že si jednou nevezmete pilulku, se vám toto bolení hlavy (i kdyby mělo trvat několik dní) vryje do paměti natolik, že příště si už dáte pozor, abyste neudělali něco nesprávného a také vás to naučí o sebe dbát (mít se více rádi).

Co dělat, abyste se z toho dostali

Rychlá úleva od bolesti hlavy

Pro drtivou většinu bolení hlavy: napijte se dostatečně vody (nikoliv sladké limonády), dejte si klidně 1 litr na ex.

Promasírujte si dlaněmi celý obličej a čelo. Máte-li nablízku koupelnu, učiňte tak nejlépe pod horkou tekoucí vodou. Věnujte tomu několik minut. Ucítíte-li alespoň malou úlevu, pokračujte. Tato masáž obličeje sice přináší okamžitou úlevu, ale obvykle dlouho nevydrží. Proto se doporučuje kombinovat více metod, které dohromady přinesou postupnou úlevu.

Uvolněte cvičením krční páteř. Existují jednoduché cviky na bolení hlavy, které jsou zaměřené na krční páteř.[2] Zkuste si tuto část těla alespoň promnout rukama, včetně trapézů. Případně poproste partnera, ať vám prohněte příslušnou část krku a ramen. Když se vám podaří krční páteř uvolnit, bolest povolí přibližně za hodinu až za dvě.

Další metody na bolest hlavy

Jestliže příčinou bolesti hlavy jsou nahromaděné škodliviny (toxiny), například po trvalejším pití alkoholu, díky nesprávnému způsobu stravování anebo vlivem stresu, pomůže vám fyzický pohyb, po kterém se dostatečně zpotíte. A to v minimální délce aktivity alespoň půl hodiny denně.

Zajděte na (indickou) masáž hlavy, popř. si ji udělejte sami. To pro vaše tělo znamená, že si na sebe najdete čas (máte se rádi).

Akupresura je další osvědčenou metodou na bolesti hlavy. I když bolest hlavy po aplikaci akupresury u někoho nemusí zcela zmizet, každopádně vede ke zmírnění. Bolest se pak stává snesitelnější.

Energetické masáže Tuina a akupunktura jsou také jedny z metod, které vám můžou pomoci.[3] Z principu je akupunktura účinnější než akupresura, protože působí na hlubší úrovni těla.

Zejména pro psychické příčiny platí, že čím dříve začnete tíživou situaci řešit, tím pro vás lépe. Zbaví vás to strachu - jinými slovy: tlaku v hlavě. Z výše uvedeného odstavce je zřejmé, že braní sedativ předepsaných psychiatrem nebo psychologem stav věci řeší často jen dočasně (analogie s ustřihnutím kontrolky).

V některých internetových diskuzích můžete najít například tipy na sebeuspokojování. To však nefunguje vždy - záleží proto tedy jakého původu je bolení hlavy a podle toho je nutné se zařídit. Když vás bolení hlavy přejde po sebeuspokojení, ukazuje to na hlad po lásce, a proto s tímto "léčením" vydržíte jen dočasně. Čím dříve najdete (nebo si přiznáte) skutečnou příčinu bolení hlavy, tím dříve máte šanci se bolení hlavy zbavit.

Kdy jít k lékaři

Především po úrazu hlavy běžte neprodleně k lékaři. Následkem může být vnitřní krvácení do mozku, na což můžete později dokonce ochrnout nebo zemřít. Bolesti hlavy se mohou vyskytnou náhle i nečekaně půl roku po otřesu mozku.

Rovněž nepodceňujte déle trvající bolesti. Jejich zrádnost je tom, že příčinou může být nádor na mozku, který postupně roste. I když původem nádoru může být např. dlouhodobá psychická nepohoda, tak i po znovunastolení psychické pohody nádor běžně nezmizí.

Lidová rčení a přísloví

Odkazy

Reference

  1. Jaký vliv má prudký pokles tlaku vzduchu na území Česka se přesvědčilo mnoho lidí 30. ledna 2015, které začala náhle bolet hlava zdánlivě bez jakékoliv příčiny.
  2. http://www.spravnazena.cz/
  3. http://www.miluju-akupunkturu.cz/akupunktura/stres-psychicke-problemy/

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]