Víno

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Jak poznáte dobré víno a charakteristika nekvalitního vína. Většina lidí se domnívá, že v obchodech kupuje a pije víno, ale ten nápoj jen vypadá jako víno.

Obsah

Jak poznáte víno

Přičichnete ke sklenici a cítíte příjemnou vůni vína, která vás navnadí k napití. Poté co se napijete cítíte tu stejnou intenzivní chuť i na jazyku a v ústech. (Analogie: přičichnu k hrušce a cítím hrušku, zakousnu se do hrušky a je to skutečně hruška.) Vypijete-li láhev skutečného vína (jednu nebo více), cítíte se příjemně, je vám hezky na duši. Můžete se třeba přiopít nebo dokonce opít, ale druhý den vám bude dobře a budete mít chuť na další.

Nekvalitní víno

Většina nápojů prodávaných jako víno, zejména v běžných obchodech, je charakterizována některými z těchto znaků:

Výroba nekvalitního vína

Typicky se jedná o hroznový mošt (neznámého původu = levný dovoz) dořeďovaný sladkou vodou. Tu v lepším případě tvoří fruktóza či glukóza (jednoduché cukry), v horším případě sacharóza (řepný cukr).

Velké množství kyseliny siřičité (síry) ve víně může být také příčinou bolesti hlavy.

Obzvláště červené víno je dobarvováno potravinářskými barvivy.

Růžové víno nevzniká prostým smícháním červeného a bílého vína (i když je to jedna z možností), ale tradičním postupem.

Pokud je víno obecně dobré, ale je chuťově velmi slabé, je to obvykle způsobeno snahou o větší výnosnost. Keř musí vinohradník pravidelně a správně prořezávat, jinak se na něm urodí více hroznů.

Situace v České republice

Ze statistik vyplývá, že domácí produkce pěstování vinné révy pokrývá necelých 15 % celkové spotřeby vína v České republice. Bylo by potřeba většího množství vinohradů, ale to odporuje restrikcím Evropské unie, kterými se tak již nesmí dít. Resp. ze strany ČR nebyly vyjednány takové podmínky, aby bylo možné dále rozšiřovat vinice. Velké vinařské podniky platí za hrozny podle cukernatosti.

Vinohradník a vinař

Vinohradník se specializuje na produkci hroznů. Jeho podíl na kvalitě vína je poloviční až dvoutřetinový. Vinohradník hledá způsoby jak udělat, aby ze sebe vinná réva vydala to nejlepší co v ní je. Vinař je zodpovědný za zpracování hroznů do podoby vína. Když vinohradník něco "ošulí", tak vinař s tím už moc neudělá. Obě profese se doplňují, proto v České republice je mnoho malých rodinných vinařství. Část rodiny se věnuje vinohradu a jiní se věnují zpracování. Nejlepší vína jsou výsledkem úsilí dobrého vinohradníka a dobrého vinaře.

Kvalitní víno

Další část článku se již zabývá skutečným vínem, nikoliv nápoji vypadajícími jako víno.

Rozdělení vína podle různých kritérií:

Víno podle barvy

Rozdělení vína podle obsahu cukru

Révové víno

Víno - hrozny bílé
Víno - hrozny červené

Šumivé víno

Rozdělení vína podle technologického zpracování

Kvalita vína

Kvalitu vína z globálního hlediska nejvíce ovliňuje počasí. Horké suché léto ve vinařské oblasti je předpokladem kvalitního vína. [1]

Odkazy

Reference

  1. Pořad ČT24 Hydepark civilizace - 18.1.2014, Orley Ashenfelter

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje